VELIKONOČNA NEDELJA GOSPODOVEGA VSTAJENJA

Številka: 13 / 31. 3. 2024 Leto: XXXI

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Irena in Agripa, mučenki – velikonočni ponedeljek, Emavs, d. p. d.; v torek sv. Frančišek Paolski – velikonočna osmina; v sredo sv. Sikst I., papež, mučenec . velikonočna osmina; v četrtek sv. Izidor, škof – velikonočna osmina; v petek sv. Vincencij Ferer, duhovnik – velikonočna osmina; v soboto sv. Irenej, škof, mučenec – velikonočna osmina; v nedeljo bo 2. VELIKONOČNA NEDELJA, BELA NEDELJA, NEDELJA GOSPODOVEGA USMILJENJA – sv. Valerijan, mučenec – leto B/II.

EVANGELJSKI UTRINEK! »Povej nam, Marija, kaj si videla na poti!« Pred nekaj dnevi sem se vrnila iz Jeruzalema. Tam sem lahko hodila po vrtu Getsemani, prečkala Cedronsko dolino. Pretresena sem trikratno petelinje petje na kraju Petrove zatajitve slišala na lastna ušesa. Nevede sem počivala ob stebru, h kateremu je bil Jezus priklenjen ob bičanju. Via dolorosa je bila kaotična kot takrat, ko je Mati tam zadnjič srečala Sina. Na Golgoti sem v večurni vrsti čakala na milost, da položim svojo roko v rano, ki jo je v skalo vsekal križ. Smela sem stati v votlini sv. Adama tik pod mestom križanja – piti pri viru studenca odrešenja. »Grob Kristusa živega in slavo sem videla vstalega … Vstal je Kristus, upanje moje!« (Magnificat 3/2024, 432).

VOŠČILO SLOVENSKIH ŠKOFOV ZA VELIKO NOČ 2024: »Kaj iščete živega med mrtvimi? Ni ga tukaj, temveč je bil obujen … Pred vami pojde v Galilejo, tam ga boste videli.« Do velikonočnega jutra so se človeški koraki končevali ob grobu, nepreklicno so se iztekli v smrt, v grob, v konec. Pa tudi koraki živih, ki so žalovali za pokojnimi, so vodili do groba. Tam so obstali pred neizprosnim »zakaj« in pred bolečino ob izgubi, brez upanja in brez prihodnosti. Tudi v velikonočnem jutru so koraki žena in učencev vodili do groba. Tam so obstali. Zbegani. Prestrašeni. Kakor je človek prestrašen pred smrtjo in še bolj pred praznim grobom. Potem pa so slišali vprašanje: Kaj iščete živega med mrtvimi? Ni ga tukaj, temveč je bil obujen. Zadnja trdna resnica njihovega odnosa z Jezusom je bila, da so ga na veliki petek proti večeru položili v grob in k njegovemu vhodu zavalili velik kamen. Sedaj pa slišijo, da je bil obujen. In obenem povabilo, naj gredo v Galilejo. Tam ga bodo videli. Tam, kjer se je vse začelo. Povabil jih je na kraje, kjer je vstopil v njihova življenja. Od groba jih je povabil v čase srečanja, ko so bili pripravljeni vse zapustiti, samo da bi mogli hoditi za njim; da bi mogli biti del njegovega življenja in da bi on bil njihovo vse. Vrniti so se morali na kraje, kjer so v njegovih besedah spoznali, da je v njih življenje. Povabil jih je na tiste gore, kjer so začeli spoznavati kraljestvo in kjer so ob doživetju spremenjenja hoteli postaviti šotore, da bi mistična bližina trajala. Jezus tudi nas vabi, naj ne ostajamo ob svojih grobovih, naj se ne pogovarjamo o teži kamnov, naj se ne predajamo obupu nad življenjem, nad seboj, nad Bogom. Vabi nas, naj se tudi mi podamo v svojo Galilejo. Tja, kjer smo prvič bolj s srcem kot ušesi zaslišali povabilo: Hodi za menoj. In smo šli za Njim. Ker je v njem življenje, ker je življenje luč ljudi in ker luč sveti v temi. Dragi dobri ljudje. Ob tej veliki noči vam želim, da bi prepoznali Boga, ki hodi z vami, in vas vabi k polnosti življenja. Pojdite za njim in skupaj z brati in sestrami pojte: Aleluja. Vsem voščim blagoslovljeno veliko noč.

Msgr. Stanislav Zore, ljubljanski nadškof metropolit

Velikonočnemu voščilu naših škofov se pridružujemo tudi mi: župnik David s člani Župnijskega pastoralnega sveta in vsi, ki delujemo v duhovno dobro naših župnij Smlednik in Trboje. Tudi naša Karitas želi vsem blagoslovljeno veliko noč. Otroci iz 3., 4., 5. in 6. razreda verouka so s katehetinjo Mileno izdelovali voščilnice za starejše za Veliko noč, za kar se jim Karitas posebno zahvaljuje. Tudi sodelavci župnije Trboje so starejšim pripravili velikonočna voščila, za kar sem jim iz srca zahvaljujemo. Hvala tudi vsem, ki ste sodelovali pri pripravi praznovanja Velike noči: mežnarju, krasilkam, čistilkam, postavljavcem božjega groba in ječe, zborovodkinji in zborovodju, organistom, pevcem in pevkam, pritrkovalcem, ministrantom, nosilcem bander in neba, bralcem in bralkam, pomočnikom pri blagoslovu velikonočnih jedil in ognja, urejevalcem okolice, udeležencem in udeleženkam velikonočnih obredov ter dobrotnikom naših  župnij, tistim, ki molite in darujete trpljenje za blagoslov naših župnij, ključarjem in mežnarjem, članom ŽPS-ja in ŽK, faranom in farankam naše župnij Smlednik in Trboje. VSEM KLIČEMO VESELA ALELUJA!

Na velikonočni ponedeljkom, 1. 4. 2024, bodo svete maše v Smledniku ob 7. in 9. uri ter v Trbojah ob 10.30. Kristjani se na današnji dan spominjajo prikazovanja vstalega Jezusa njegovima učencema na poti v Emavs. Le-ta sta ga prepoznala po lomljenju kruha in novico sporočila tudi drugim, kar ja zapisano tudi v Svetem pismu. Današnji dan pa je po starem ljudskem običaju namenjen tudi obiskom, na katerih naj bi verniki novico o Jezusovem vstajenju delili s sorodniki in prijatelji ter ostalimi. 

V torek, 2. 4., 2024, je po večerni maši v Smledniku krajše češčenje Najsvetejšega, po njem pa je srečanje Župnijske Karitas Smlednik. K srečanju vabimo tudi nove prostovoljke.

V četrtek, 4. 4. 2024, so ob 16. uri uradne ure, ob 18. uri se v cerkvi v Trbojah prične molitev rožnega venca in sv. spoved, ob 18.30 pa maša. Ob 16. uri so v župnišču uradne ure. Verouk za 3. R. je zopet ob 19. uri.

V petek, 5. 4. 2024, je pred večerno mašo v Smledniku priložnost za sv. spoved, maša pa se konča z litanijami Srcu Jezusovemu in s prejemom blagoslova z Najsvetejšim, ker je prvi petek v mesecu.

V soboto, 6. 4. 2024: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE v Smledniku – 9. uri: Zbilje 12 do konca (1/2). V Trbojah k čiščenju in krašenju cerkve povabljene hišne številke Trboje od 31 od 60. Pred večerno mašo je v Smledniku priložnost za sv. spoved, maša pa se konča z litanijami Matere Božje in s prejemom blagoslova z Najsvetejšim, ker je prva sobota v mesecu.

V nedeljo, 7. 4. 2024, je 2. velikonočna nedelja ter bela nedelja in nedelja Božjega usmiljenja: Svete maše so v Smledniku ob 7. in 9. uri ter v Trbojah ob 10.30. Pred vsemi mašami se moli rožni venec, ki se konča z Vzkliki Božjemu usmiljenju. Pri maši ob 9. uri v Smledniku potekajo sv. krsti. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja.Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

DAJTE V KOLEDAR ŽUPNIJ SMLEDNIK IN TRBOJE:

V petek, 12. 4. 2024, bo v Kulturnem domu v Smledniku ob 19.15 ogled filma o Magdaleni Gornik studia Siposh z naslovom Okronana.

V nedeljo, 12. 5. 2024, bo pri mašah v Smledniku ob 9. uri in v Trbojah ob 10.30 uri pričevala Nataša Rupena o Magdaleni Gornik in o svojem spreobrnjenju.

V soboto, 1. 6. 2024, je celodnevno romanje po poteh Magdalene Gornik za župniji Smlednik in Trboje.

ZA RAST V VERI ZA MLADE IN STAREJŠE: Vabljeni na ogled serije Težka vprašanja o Bogu z Aleksom Birsa Joganom na Družina mediji. Kako so nastala Težka vprašanja o Bogu? | Družina – vsak dan s teboj (druzina.si)

1. Kako dokazati obstoj Boga? Težka vprašanja o Bogu #1 (youtube.com)

2. Kako naj živim v grešni Cerkvi? Težka vprašanja o Bogu #2 (youtube.com)

3. Ali pri obhajilu res pojem Jezusa? Težka vprašanja o Bogu #3 (youtube.com)

4. Zakaj Bog dopušča vojne, potrese in poplave? Težka vprašanja o Bogu #4 (youtube.com) 

5. Zakaj se učimo o velikem poku, če je Bog ustvaril svet? Težka vprašanja #5 (youtube.com)

6. Zakaj bi moral hoditi v cerkev, če se lahko z Bogom pogovarjam doma? Težka vprašanja o Bogu #6 (youtube.com)

V Trbojah poteka akcija zbiranja darov za vgradnjo vitražev v prezbiteriju župnijske cerkve. En vitraž bo predstavljal škofa Antona Vovka, drugi vitraž pa skrivnost Marijinega vnebovzetja. Dar za posamezni okvirček bo 20,00 €. Veseli bomo vsakega daru po vaših zmožnostih. Sedaj imamo pokritih 126 okvirčkov (od 300). Če dar za vitraže nakažete na TRR, ga nakažite na TRR župnije Trboje (SI56 0700 0000 1403 195). Bog povrni in vas blagoslovi.

KRONIKA: V torek, 27. 3. 2024,  je mizar Štefan Kerč začel sestavljati omare za obnovljene prostore v župnišču Smlednik (skladišče ter sobo za goste). V trgovini Ikea smo kupili tudi novo pisalno mizo za sobo za goste v višini 109,73 €. Inštalaterstvo Jenko je prineslo tudi račun za inštalaterska dela in kopalniško opremo v kopalnici za goste v višini 4.811,24  €. Hvala za kvalitetno izvedeno delo. V tedniku Družina št. 13 – 14 (VELIKA NOČ 2024) je objavljen članek z naslovom SMLEDNIK – Molitev ob podobi Marije iz Filerma, delo Marjete Žebovec. V aprilu 2024 župnik začne pobirati mašne darove za junij do decembra 2024 v Smledniku in Trbojah. Delavniške maše (vključno s soboto) v Smledniku in Trbojah so sedaj ob 18.30 uri. Pri maši na veliki četrtek, 28. 3. 2024, v Smledniku je župnik David vernemu občestvu predstavil letošnje prvoobhajance in prvoobhajanke iz župnij Smlednik in Trboje – 18 po številu (11 iz Smlednika in 7 iz Trboj). V cerkev sv. Urha so prišli v sprevodu skupaj s starši. Pri pridigi jim je župnik položil na srce, da je evharistija čudovit dar, po katerem se nam Jezus popolnoma približa. Pri posvetitvi lahko izrečete tole molitev: “Jezus, čeprav vidim le kruh in vino, verujem, da si tam navzoč ti. Ljubim te z vsem srcem in te prosim, da mi pomagaš postati boljši, naj ti bom podoben. Očisti mi srce in vstopi vanj!” Po nagovoru je župnik blagoslovil otroke in kruh, ki ga bodo bodoči proobhajanci pri velikonočnem zajtrku pojedli s tistimi, ki jih bodo povabili na prvo sveto obhajilo. Po blagoslovu jih je župnik klical po imenu in vsak starše je svojega otroka pokrižal. Pri tej maši so skupaj sodelovali verniki iz župnij Smlednik in Trboje.

MOLITVENI NAMEN: za vse bolne in drugače trpeče ljudi, naj jim velikonočni prazniki prinesejo notranji mir in živi vero v moč Vstalega Kristusa.

VELIKA NOČ 31. 3. 2024 LETO ASmlednik - 6.30: za žive in rajne župljane Smlednika in Trboj
Trboje – 9: ++ starši Stanonik
Smlednik - 10.30: za rajne po namenu očenašev župnij Smlednik in Trboje
Smlednik - 6.00: rožni venec Smlednik - 6.30: vstaj. procesija in maša Trboje – 8.30: rožni venec Smlednik - 10: rožni venec
VELIKONOČNI PONEDELJEK D.P.D. - 1. 4. Velikonočna osminaSmlednik - 7: + Janez Hočevar
Smlednik - 9: za zdravje Aleša
Trboje – 10.30: + Janko Ovijač, dar. sestra z družino
Smlednik - 6.30: rožni venec Smlednik – 8.30: rožni venec Trboje – 10: rožni venec  
TOREK 2. 4. 2024 Velikonočna osminaSmlednik – 18.30: +++ iz družin Jeraj in Remic; (+ Stanislav Jenko, obl.)
Smlednik – 19: krajše češčenje Najsvetejšega
Smlednik in Trboje: verouk Smlednik - 18: rožni venec Smlednik – 19: ŽK
SREDA   3. 4. 2024 Velikonočna osminaVelikonočna osmina Smlednik - 7: + Fani HlebarSmlednik in Trboje: obisk bolnikov Smlednik – 6.30: rožni venec
ČETRTEK 4. 4. 2024 Velikonočna osminaTrboje – 18: rožni venec
Trboje – 18.30: ++ Manca in Anton Lavrič; (+ Ljudmila Rozman, obl.)
Trboje – 16: uradne ure Trboje: verouk
PRVI PETEK 5. 4. 2024Smlednik – 18: rožni venec in spoved Smlednik – 18.30: + Bojana Jerše; (+ Sara Glavina)Velikonočna osmina
PRVA SOBOTA 6. 4. 2024 Velikonočna osminaSmlednik - 18: rožni venec
Smlednik – 18.30: +++ Baničevi
Smlednik - 9: Zbilje 12-konca (1/2) čiščenje Trboje: Trboje 31 do 60  
2. VELIKONOČNA NEDELJA - LETO B/II 7. 4. 2024Bela nedelja in nedelja Božjega usmiljenja Smlednik - 7: za žive in rajne župljane Smlednika in Trboj
Smlednik - 9: ++ starši Konjar
Trboje – 10.30: + Stane Knific, obl.; (+ Ljudmila Hočevar, obl.)
Smlednik – 6.30 : rožni venec Smlednik – 8.30: rožni venec Smlednik – 9: krst Trboje – 10: rožni venec.  
© Copyright 2024 by župnija Smlednik. Izvedba: župljani Smlednika
crossmenu