Pogovor o letošnjem bogoslužju SMD v Smledniku

Vsako leto se na prvi petek v marcu v organizaciji gibanja Svetovni molitveni dan (SMD) v molitvenem bogoslužju poveže ves svet, letos je bilo to 1. marca. SMD je mednarodno ekumensko žensko gibanje, v katerem se od leta 1927 organizirano združujejo ženske različnih krščanskih Cerkva in veroizpovedi. Geslo gibanja je Seznanjeno moliti – molitveno delovati. Ženske iz Severne Amerike so se sicer že desetletja prej združevale v molitvi za svoje rojake misijonarje, ki so delovali tako na domači celini kot drugod po svetu.

Vsako leto kristjanke druge države pripravijo bogoslužje na osnovi določenega svetopisemskega odlomka in gesla, hkrati pa tudi veliko povedo o svoji državi, njenih lepotah in težavah ter seveda zlasti o tamkajšnjem položaju žensk in otrok. Kristjanke iz različnih držav predlagajo svetopisemski odlomek in geslo, kdo kaj dobi, pa določi žreb. In vedno se izkaže, da je to zares delo Svetega Duha, saj sta tako odlomek kot geslo primerna za situacijo in ljudi v tisti državi. Pripravljena besedila, slike in informacije potem razpošljejo v približno 170 držav in na prvi petek v marcu molitev obkroži svet. V Slovenijo jo gibanje SMD prinesla Slovenka, ki živi v Švici, Ljudmila Šemerl Šmid, prvič je bilo izvedeno leta 1999 v Rogaški Slatini, potem pa se širi naprej. Pred nekaj leti smo ustanovile tudi Društvo SMD Slovenija. Za leto 2019 je Slovenija pripravljala bogoslužje in takrat je bilo osrednje bogoslužje pri nas v ljubljanski stolnici, ki je bila kar lepo napolnjena.

Pri nas je bilo bogoslužje drugič

Letos smo v župnijski cerkvi sv. Urha v Smledniku v petek, 1. marca, drugič imeli bogoslužje Svetovnega molitvenega dne. Jedro skupine, ki je sodelovala, je iz ženske skupine v župniji, ki se je začela zbirati – lani na pripravah za bogoslužje SMD. Zdaj se nas je zbralo enajst žensk, starih od 44 do 72 let, smo pa bralke, pevke, cvetličarka …, pomembno pa je, da se med nami razvija iskreno prijateljstvo, za katero verjamemo, da ga Gospod blagoslavlja.

Pripravljale smo se en mesec, dobivale smo se enkrat na teden; imele smo pevske vaje, pogovor o besedilu in vsebini bogoslužja, pogovor o svetopisemskem odlomku, ki ga je pripravil in vodil naš župnik David, seveda pa tudi tako imenovano generalko v četrtek zvečer.

V petek se je poleg nas bogoslužja udeležilo še šestnajst ljudi, od katerih sta bila le dva moška: poleg župnika še soprog ene od nas. Besedila, ki jih molimo vsi, in besedila pesmi so bila projicirana, tako da so lahko vsi sodelovali. Vsako leto je del bogoslužja tudi nabirka za projekte v državi, kjer so ga pripravljali. Za letos so ga pripravljale palestinske kristjanke na podlagi odlomka iz Pisma apostola Pavla Efežanom 4,1–7, geslo pa je bilo »Opominjam vas … V ljubezni prenašajte drug drugega«. Palestinke so nam tudi sporočile, za katere projekte bodo namenile zbrani denar, v slovenskem društvu smo se odločiti darovati zbrani denar za organizacijo, ki skrbi za ljudi s posebnimi potrebami. Pri nas smo zbrali 235 evrov, ki so že nakazani na račun društva.

Po bogoslužju smo se še nekaj časa družili v veroučni sobi v župnišču in pogovor popestrili s čajem iz oljčnih listov in jasminovih cvetov, dateljni, mandeljni, olivami in pecivom.

Prišle so k nam, da smo se pogovorile

Letos je bilo bogoslužje v šestih slovenskih krajih: poleg Smlednika še v Rogaški Slatini, Velikih Laščah, Ljubljani, na Markovcu pri Kopru in pri Svetem Duhu pri Škofji Loki.

Vsako leto se je treba tudi pogovoriti o tem, kako smo se pripravljale na bogoslužje in ga izpeljale. To stori vsaka skupina zase, zberemo pa se tudi iz vseh krajev, kjer je bilo bogoslužje, in se pogovorimo o tem – naredimo evalvacijo. No, redko uspe, da pridemo čisto iz vseh krajev; letos so manjkale od Sv. Duha pri Škofji Loki. Za letos sem predlagala naši skupini, da povabimo predstavnice iz drugih krajev in se pri nas, v Smledniku, zberemo in pogovorimo o tem. Strinjale so se, jaz pa sem predlog posredovala naprej vodstvu društva. Članice so se strinjale, določile smo datum in v soboto, 20. aprila, je prišlo k nam osem predstavnic lokalnih skupin SMD.

Najprej so se seznanile tiste, ki se še niso poznale, pozdravil nas je župnik, malo smo se pogovorili skupaj, nato pa nas je blagoslovil in začele smo resni del srečanja. Vsako leto znova smo navdušene nad tem, da se kristjani vsega sveta vsaj en dan v letu združimo v prošnji za določeno državo in njene prebivalce. Bogoslužje res sestavljamo ženske, k molitvi pa smo povabljeni vsi. Bogoslužje je ekumensko, vendar v Sloveniji pogrešamo udeležbo pravoslavnih. Geslo »Opominjam vas … V ljubezni prenašajte drug drugega« smo posvojile – marsikatera je poudarila, da ji je prišlo večkrat na misel v čisto vsakdanjem življenju. Povedale smo, da so nam bila všeč pričevanja Palestink; v nasprotju s pričevanji iz prejšnjih let jih je bilo manj, bila so samo tri, prejšnje leto jih je bilo pet, vendar so bila letos daljša in podrobnejša. Palestinke imajo kaj povedati o prenašanju drugega v ljubezni, sploh če ti je ta drugi naredil kaj hudega. Bilo pa je izraženo tudi mnenje oz. začudenje, da Palestinci ne priznajo dejstva, da so tudi oni kdaj delali narobe. Ko smo se menile o tem, za kaj bi se zahvalile palestinskim kristjankam, je bila izpostavljena zahvala za vztrajanje v krščanski drži, da ne sovražijo.

Seveda smo jim pokazale tudi cerkev in nekaj drugih zanimivosti v našem kraju, jih pogostile in jih po koncu pogovora odpeljale še na grad. Predsednica Društva SMD Slovenija Tanja Povšnar Vrečar se je zahvalila tako tistim, ki so prišle od vsepovsod, kot nam, gostiteljicam:

»Drage vse,

najlepša hvala za udeležbo na evalvaciji. Lepo je bilo slišati vse lokalne izkušnje in podeliti mnenja. Hvala za sodelovanje!

In največji hvala lokalnim gostiteljicam za lokacijo, pogostitev, izlet! Lepo vas je bilo spoznati!«

Me pa dodajamo še zahvalo župniku, da nas prijazno spremlja in blagoslavlja pa da nam je v soboto dal na razpolago veroučno učilnico.

Udeleženke evalvacije letošnjega bogoslužja SMD v Smledniku (Foto: Lijana Petek Bahar)

Umetniška slika za letošnje bogoslužje: oljka je tradicionalno palestinsko drevo.

Med bogoslužjem v Smledniku (Foto: Milena Zupančič)

Bogoslužja 1. marca 2019 v ljubljanski stolnici se je udeležilo tudi več ljudi v narodnih nošah. Na koncu so se slikali skupaj s škofoma: ljubljanskim nadškofom Stanislavom Zoretom in evangeličanskim škofom Gezom Filo. Poleg njiju ni v narodni noši še voditeljica SMD v Sloveniji Tanja Povšnar Vrečar. (Arhiv Društva SMD Slovenija, foto: Janez Strah)

Bogoslužja v stolnici se je udeležilo kar veliko ljudi. (Arhiv Društva SMD Slovenija, foto: Janez Strah)

Bogoslužje vsako leto spremlja tudi umetniška slika. Avtorica slovenske je slabovidna slikarka Rezka Arnuš.

Zapisala: Marjeta Žebovec

© Copyright 2024 by župnija Smlednik. Izvedba: župljani Smlednika
crossmenu