Milostna podoba Marije s Filerma v naši župniji

Od 2. do 10. marca je bila v naši župniji milostna podoba – ikona Device Marije iz Filerma. Verniki smo bili povabljeni k molitvi pred podobo vsak dan eno uro pred mašo. V ponedeljek in torek se nas je zbralo kar precej, po maši pa so bile še litanije pred Najsvetejšim. V sredo je bilo malo manj molivcev, v petek pa je bila cerkev spet kar lepo zasedena, saj je bilo po maši še pričevanje duhovnika Marka Čižmana, namenjeno birmanskim kandidatom in njihovim staršem. Sobotna udeležba je bila tudi lepa, posebej slovesno pa je bilo v nedeljo pri maši ob devetih, ko so prišli trije malteški vitezi in dama Kristina Lazarini

Stupica, ki so ikono potem tudi odpeljali. Na slovesnost je nekaj faranov prišlo tudi v narodni noši.
Poleg slovesnosti zaradi ikone Device Marije iz Filerma sta bila med mašo z nami tudi pričevalca – zakonca Nadja in Bojan Mehle, sicer starša devetih otrok, osem je njunih, enega imata pa v rejništvu, ki sta povedala, kako ju je Bog vodil in jima pomagal v težavah.

Kako se je dogovoril za obisk milostne Marijine ikone, je župnik povedal: »V petek, 1. marca, sem poklical Milana Preglja, duhovnika malteških vitezov, če bi k nam lahko prišla Marija iz Filerma. Odgovoril je, da lahko pride že 10. marca, ker je nekje odpadlo. Pripeljejo pa jo lahko v soboto, 2. marca, da bomo en teden pred njo molili, 10. marca pa bo slovesen odhod. Običajno je ravno obratno: slovesen prihod, en teden molitve in potem jo odpeljejo. Pripeljal jo je vitez Franci Bukovnik s tovariši in povedal, da smo imeli milost, da smo jo tako na hitro dobili. Ko bo šla od nas, gre pa na Poljsko.«

Ikona blažene Device Marije iz Filerma, to je mesto na otoku Rodosu, je od takrat, ko so bili vitezi reda sv. Janeza iz Jeruzalema pregnani od tam in so se ustalili na otoku Rodosu, posebna zaščitnica njihovega reda. Tam so jo našli, se pogosto zatekali k njej, in ker so doživljali izredna uslišanja po njeni priprošnji, so jo vzeli za svojo posebno zaščitnico. Tudi z Rodosa so bili pregnani in po spletu okoliščin so čez čas dobili zatočišče pri dinastiji Romanov v carski Rusiji. Na začetku 20. stoletja so odšli tudi od tam in po posvetu izročili relikvije in ikono pravoslavnemu samostanu v Črni gori, kjer so ostale do srede osemdesetih let prejšnjega stoletja, zdaj pa so v muzeju v Cetinju. Več o tem lahko poslušate tukaj https://prvi.rtvslo.si/podkast/sledi-vecnosti/173250414/174565146.

Člani Slovenske asociacije Suverenega malteškega viteškega reda (SA SMVR) in Malteške pomoči Slovenija (MPS) so bili med prvimi, ki so Slovencem pomagali pri odpravljanju katastrofalnih avgustovskih poplav v letu 2023, in sicer predvsem v Savinjski in Logarski dolini. Spoznali so, da poplavljenci poleg gmotne potrebujejo tudi duhovno pomoč, in takoj pomislili na ikono bl. Device Marija s Filerma. Slovensko različico te podobe je na več kot devetsto let staro hrastovo desko naslikala slikarka Maša Bersan Mašuk, okvir zanjo pa je izdelal srebrokovač in zlatar Christoph Steidl Porenta, Bavarec po rodu. Predlagali so, da bi jo kot duhovno pomoč slovenskim vernikom blagoslovil papež Frančišek; z njo bi zato romali v Rim.

To so tudi storili in papež je ikono blagoslovil 8. novembra 2023. Blagoslovljena milostna podoba je obiskala več slovenskih župnij, in to ne le tistih, ki so bile hudo prizadete v poplavah.
Malteški vitezi so v dopisu župniku napisali tudi: »Z obiskom slovenske milostne podobe Marije s Filerma želimo v vašo župnijo prinesti duhovno tolažbo, moč in pomoč, ki jo lahko dobite pri Božji Materi. Ob tem, ko se boste zatekali k njej v molitvi in priprošnji, vas prosimo, da napišete, od kdaj do kdaj je bila pri vas Marija s Filerma, kako ste doživeli njen obisk, kakšne duhovne darove in drugo ste si izprosili pri njej in kako si boste prizadevali ozdraviti rane, ki so vam jih povzročile poplave ter drugi življenjski udarci in tegobe.

Liste z besedilom priložite v posebno škatlo z napisom MOJE PRIČEVANJE k podobi Marije s Filerma; na koncu napišite še svoje ime in ime župnije. Vaše izjave bodo zelo dragoceno pričevanje!«

Če bi kdo še želel oddati pričevanje, ga lahko prinese župniku na listu ali pa pošlje po e-pošti na naslov zup.smlednik@gmail.com.

© Copyright 2024 by župnija Smlednik. Izvedba: župljani Smlednika in Trboj
crossmenu