BOŽIČNO PRAZNOVANJE 2023 - 2024

PRIPRAVA NA BOŽIČNE PRAZNIKE - V župnijah Smlednik in Trboje smo se letos srčno pripravljali na božične praznike. V adventu sta med družinami potovala kipa Jožefa in Marije. Vsak dan je tako ena družina prejela popotnika in molila za obe župniji. V času 9-dnevnice pa so oživela predvsem otroška srca. Po vsaki maši so namreč prejeli tri figurice ovčk. Te pa so potem lahko po »ceniku« menjali za druge figure iz jaslic in tako sestavljali svoje unikatne jaslice. Veselje ob tem je bilo res veliko, še posebej na koncu, ko so otroci svoje jaslice prinesli k blagoslovu. Božični prazniki so bili zato ob vseh pripravah še bolj doživeti (Petra Lukan).

TAIZEJSKO SREČANJE V PRESKI IN SMLEDNIKU - V Ljubljani je od 28. 12. 2023 do 1. 1. 2024 potekalo evropsko taizejsko srečanje mladih. Tudi v župniji Smlednik smo v sodelovanju z župnijo Preska skupno sprejeli 72 romarjev, v Smledniku jih je bilo od tega 25 z Madžarske, iz Nemčije, Španije in Francije (tudi iz Vietnama). Nekaj družin je v bližnji hotel prišlo tudi na lastno pobudo. Jutranje molitve in dopoldanske pogovorne skupine so za vse potekale v pastoralnem domu v Preski. V župniji Smlednik smo na nedeljo Svete Družine organizirali taizejsko mašo, ki je delno potekala tudi v jezikih naših romarjev in v angleščini, pospremljeno s taizejskimi spevi. Po koncu obreda smo jim razkazali našo cerkev, nato pa smo se odpravili na Stari grad, vaško znamenitost. Tam sta jih čakali tradicionalni slovenski jedi – jota in potica. Romarji so novo leto pričakali v župniji Preska, kjer je bila organizirana večera molitvena vigilija za mir in kjer je bil organiziran Festival narodov. Dopoldne je bila v župniji Smlednik organizirana še ena taizejska maša, ob koncu smo se od romarjev poslovili, dobili pa so še slovenske zastavice. Po kosilu pri družinah gostiteljicah so se mladi vrnili k svojim domačim. Teh nekaj dni je minilo izjemno hitro, v taizejskem duhu mladih, molitvi, povezanosti, v preprostem pristnem sobivanju in iskreni veri. V novo leto smo vstopili z bogatejšim srcem (Katarina Jelenc). Hvala župniji Preska, ki je sprejela povabilo župnije Smlednik k sodelovanju in za izredno lepo sodelovanje. Hvala župniji Preski, ki je poskrbela za topli obrok na prvi dan prihoda in na predzadnji dan, ko so romarji čakali na novo leto. Hvala družinam gostiteljicam za vse zajtrke, kosila in za spečeno pecivo. Hvala družinam gostiteljicam iz župnije Smlednik, ki so vozile svoje goste v Presko in jih vsak večer šli iskat v Medvode ter za pomoč pogostitve na Starem gradu. Hvala Marjeti ter njunim gostom romarjem, ki so zapeli pesem Mi se mamo radi oz. radi song. Hvala TD Smledniki in zakoncema Mali za Špelkino vilo in za pomoč, hvala mesarju Urošu za kranjske klobase, hvala kmetiji Novak iz Trboj za repo, hvala gostišču Jezero za skuhano joto. Župnika župnij Smlednik in Preska sva se odločila, da bova to sodelovanje nadaljevala in bo izmenično enkrat mesečno taizejska molitev. Začeli bomo v soboto, 20. 1. 2024, v Smledniku po večerni sv. maši, potem sledi v Preski itd. Naslednji mesec pa bo v Preski.

© Copyright 2024 by župnija Smlednik. Izvedba: župljani Smlednika in Trboj
crossmenu