Sinoda 2021-2023

Srečanje zakonskih jubilantov

sv. Jakoba v Hrašah

podruznica-hraseZgodovina in opis cerkve

Cerkev se prvič omenja l. 1118, ko dobi krstno in pogrebno pravico. Tedaj je bila to najbrž  preprosta, morda celo lesena cerkvica, ki je pripadala vodiški fari.

Sedanja enoladijska cerkev s pet-osminskim prezbiterijem je iz konca 15. stoletja in kasneje barokizirana. Ladijski prostor je deljen v tri plitve obočne, križno rebraste pole, prezbiterij ima zvezdasto členjen strop z rebri. Sklepniki so rozete in ščiti, središčni pa je figuralski: Mati Božja z detetom. Glavni portal ima zaključek v obliki deteljice, stranice so gotsko žlebljene z iztekom na ajdovo zrno.

Glavni oltar iz leta 1647 je delan v baročnem slogu. V sredini je plastika sv. Jakoba, ob straneh sv. Urh in sv. Nikolaj in na gredi sv. Lucija in sv. Barbara.

Stranska oltarja sta posvečena sv. Ani in sv. Antonu Puščavniku.

Na stranskih stenah cerkve sta zanimivi majhni plastiki sv. Jakoba, ena ga prikazuje kot vnetega Marijinega častilca druga pa kot zavojevalca Mavrov.

V cerkvi je tudi kip svete Ane Samotreje, ki je bil prvotno v vdolbini v zunanji steni ob vhodu v cerkev.

Na cerkvi je tudi četrta kontrolna točka Aljaževe poti od doma do doma.

Maše v podružnični cerkvi sv.Jakoba v Hrašah

V cerkvi so redne sv.maše:

• na god sv. Antona 17. januarj,
  • na god sv. Blaža 3. februarja,
  • poljska maša na sredo pred praznikom Vnebohoda,
  • na god sv. Jakoba 25. julija,
  • žegnanje prvo nedeljo v avgustu in
  • blagoslov konj na god sv. Štefana 26. decembra.