2.8.2020      LETO: XXVII     ŠTEVILKA: 31

GODOVI TEDNA: v ponedeljek sv. Lidija, svetopisemska žena, v torek sv. Janez Vianej, arški župnik, v sredo Marija Snežna (Nives) in sv. Ožbolt, mučenec, v četrtek praznik Jezusovega spremenjenja na gori, v petek sv. Kajetan, v soboto sv. Dominik, ustanovitelj dominikancev, nedelja bo 19. navadna v cerkvenem letu, god sv. Terezije od Križa (Edith Stein).

Smo sredi poletja, v najbolj vročem času, ki tudi letos ne prizanaša. Letošnje poletje je zaznamovano še z nevarno epidemijo, ki ji kar ni videti konca. Proti virusne ukrepe je vlada spet zaostrila, tako da ni dovoljeno zbiranje večjega števila ljudi . Za nas v cerkvah velja še vedno, da mora vsak, ki pride k nedeljski sv. maši (vsakič!), oddati zadaj v škatlo listek s svojo telefonsko številko, brez imena in naslova. Zaradi lažjega ugotavljanja eventualnega virusa, ki bi ga morda kdo zanesel v cerkev med vernike. Držimo se navodil in vedimo se odgovorno!

Ta teden, v četrtek, bo praznik Jezusovega spremenjenja na gori. Dogodek Jezusove spremenitve na gori opisujejo trije evangelisti, Matej, Marko in Luka, ter poročajo o tem, da se je Jezus v svojem veličastvu prikazal apostolom Petru, Jakobu in Janezu. Cerkveni očetje razlagajo to, da je to Kristus storil zato, da bi učence pripravil na svoje trpljenje, smrt in vstajenje. V spremenjenju se je Jezus razodel kot pravi Mesija. Najprej o njem poročata Mojzes in Elija (postava in preroki), potem pa še Bog Oče sam. Simbolika gore predstavlja v Svetem pismu povezavo nebes, zemlja in podzemlja.  Tako so gore postale bivališča bogov in na njih so gradili svetišča. Stara zaveza navaja, da so Izraelci častili Jahveja, saj naj bi jih on oblikoval. Na Horebu je Bog poklical Mojzesa za voditelja Izraelcev in razodel Božje ime, na Sinaju pa je sklenil zavezo z Izraelom in dal deset zapovedi. V novi zavezi na gori Jezus izbere apostole in jih pošlje v svet, na gori se spremeni in razodene trem apostolom kot Božji Sin, na Oljski gori ima govor o ponovnem prihodu, prav tako na gori razglasi novo postavo in blagre. Gora pomeni območje prihodnjega Božjega kraljestva in Jezus vodi ljudi na goro k Bogu. Kdor ga posluša in je pripravljen hoditi za njim, je luč za druge in sveti kot »mesto, ki stoji na gori.«

V tem tednu bomo praznovali prvi četrtek, petek in soboto po prvem petku, dneve, ko bomo bolj intenzivno molili za svetost duhovnikov in nove duhovniške poklice, in se posvetili Božjemu in Marijinemu  Srcu.

V petek dopoldan bom spet obiskoval ostarele po domovih, Če kdo ne želi mojega obiska (zaradi varnosti), naj mi to sporoči.

Danes praznujejo verniki iz Hraš svoj žegnanjski praznik. Vsem čestitamo in jim želimo, da bi še naprej tako lepo skrbeli za svoje svetišče in obenem ne pozabili skrbeti tudi za svoja duhovna svetišča, ki se nahajajo v naših srcih in v naših dušah.

Obveščamo vas, da bo letošnji oratorij zaradi trenutne situacije glede Korona virusa  odpadel. Upamo, da se bomo kaj kmalu videli.  Vaši animatorji.

ČIŠČENJE: Valburga, štev 16 do 46

MOLITVENI NAMEN: » za varnost vseh, ki potujejo«