22. NAVADNA NEDELJA

 
 

1.9.2019         LETO: XXVI     ŠTEVILKA: 35

 GODOVI TEDNA:  v ponedeljek sv. Marjeta, dev., v torek sv. Gregor Veliki, papež, v sredo sv. Rozalija, v četrtek sv. Mati Terezija, redovnica, v petek sv. Zaharija, papež, v soboto sv. Regina, mučenka, nedelja bo 23. navadna v cerkvenem letu, obenem mali šmaren, praznik Rojstva Device Marije, ki pa letos zaradi nedelje v bogoslužju odpade.

 Čas počitnic se je iztekel, z današnjo nedeljo že vstopamo v mesec september. Jutri bodo naši otroci spet posedli šolske klopi. Z veroukom bomo začeli teden kasneje, 9. septembra. Vpis v 1. in 2. razred verouka bo še ta teden v veroučni sobi, od 18.00 do 18.45. ure. Kdor takrat ne bo mogel priti, bo otroka lahko vpisal tudi še v nedeljo po sv. maši ob 9. uri, in tudi še kasneje. Če se le da, starši pridite k vpisovanju skupaj z otrokom in s seboj prinesite družinsko knjižico ali otrokov krstni list, ki ga dobite v župniji, kjer je bil otrok krščen. Če je bil krščen pri nas, ni potreben krstni list, ker imamo vse podatke zabeležene v krstni knjigi!

 Še enkrat objavljamo urnik verouka za letošnje veroučno leto :

PONEDELJEK

 

 

 

13.45-14.30

14.45-15.30

15.35-16.20

16.25-17.10

3. razred

7. razred

8. razred

9. razred

ga Milena Štefe

g. Nejc Smole

g. Nejc Smole

g. Nejc Smole

TOREK

17.10-17.55

6. Razred

ga Milena Štefe

SREDA

 

 

 

14.00-14.45

14.45-15.30

15.30-16.15

16.15-17.00

2. razred

5. razred

4. razred

1. razred

ga Milena Štefe

ga Milena Štefe

ga Brigita Sagadin

ga Brigita Sagadin

 V tem tednu bo god pomembne svetnice, dobrodelnice, sv. Matere Terezije. Čeprav o njej vemo kar nekaj, je prav, da o tej veliki sodobni svetnici, ki nas lahko v marsičem pouči, ponovno napišemo nekaj vrstic.

Mati Terezija se je rodila albanskim staršem leta 1910. Kasneje se je priključila irskemu Loretu redu nun, od koder je bila poslana v indijsko mesto Dardžiling za učiteljico. Leta 1931 je bila prestavljena v Kalkuto, kjer je skoraj 15 let poučevala zemljepis. Tu je ob hoji po ulicah mesta naletela na najrevnejše, na reveže, brezdomce in otroke, ki niso imeli svojcev in strehe nad glavo ter so zaradi tega životarili in umirali na cesti. Ta izkušnja je mlado redovnico globoko pretresla. Začutila je, da je za zidovi nunskega samostana preveč stran od njih, da bi jim pomagala. Leta 1946 si je začela mati Terezija prizadevati,  da bi lahko svoje življenje posvetila skrbi za uboge na ulicah Kalkute. V ta namen je ustanovila nov red Misijonark ljubezni, ki g je leta 1950 potrdil papež Pij XII. Ker je bila kot redovnica Loretskega reda zavezana svojim obljubam, je morala za dovoljenje prositi predstojnice, pa tudi kalkutskega nadškofa. Za reveže je začela ustanavljati domove, kjer je skupaj s sestrami skrbela za podhranjene, bolne in umirajoče in jim lajšala trpljenje. Leta 1963 je nastala tudi moška veja reda, imenovana Misijonarji ljubezni. Leta 1979 je za svoje človekoljubno delo prejela Nobelovo nagrado za mir. Leta 1980 je obiskala tudi Ljubljano, leta 1987 pa so se na Ježici naselile prve misijonarke ljubezni v Sloveniji- Od leta 1983 naprej, ko je doživela srčni napad, je imela mati Terezija stalne težave z zdravjem. Umrla je 5. septembra 1997, 13. septembra pa je bila v Kalkuti pokopana z najvišjimi državniškimi častmi. 19. oktobra 2003 jo je takratni papež sv. Janez Pavel II. proglasil za blaženo, 4.septembra 2016 pa je sledila njena kanonizacija, k svetnikom jo je v Rimu prištel papež Frančišek. Moto matere Terezije je bil »Daj prisrčno in brezplačno pomoč najrevnejšim«, na njenem nagrobniku pa piše: »Ljubite se med seboj, kakor sem vas jaz ljubil.«

 V torek bo ob 19.30 srečanje sodelavk Karitasa!
 V nedeljo 8.9.19 bo ob 9. uri po sv. maši srečanje zakonskih jubilantov. Prejšnjič  ste bili kandidati naprošeni, da se prijavite, toda doslej se ni še nobeden, pohitite s prijavo!

 ČIŠČENJE IN KRAŠENJE: Zbilje, štev. 13 do konca.

MOLITVENI NAMEN: »Naj zgled sv. matere Terezije premakne našo sebičnost«

SOBOTA

31.8

19: +Manca Jenko iz Smlednika

22. N.N.

1.9.

7: za žive in umrle župljane

9: +Franc Opravš

10 (Zbilje): po namenu

žegnanje  v Zbiljah

PONED.

2.9.

19: +Jožefa Jarc

TOREK

3.9.

19: +Alojz,  Gregor

19.30 srečanje Karitas

SREDA

4.9.

7: +Tit Ukmar

ČETRTEK

5.9.

18 (Valburga): +Elizabeta Govekar, 7.dan

19: +Pavla Burgar

PETEK

6.9.

19: +Miha Jenko

SOBOTA

7.9.

19: +Alojz Gregorc, obletna

23. N.N.

8.9.

7: za žive in umrle župljane

9: +Marjan Kavčič

srečanje zakonskih jubilantov