Prihajajoči dogodki
Pon, 25 Sep 2023 ob 00:00

Dogodki tega tedna

Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

18. NEDELJA MED LETOM – JEZUSOVA SPREMENITEV NA GORI

 
 

Številka: 32/6. 8. 2023

Leto: XXX 

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Sikst II., papež, mučenec; v torek sv. Dominik, ustanovitelj dominikancev; v sredo sv. Terezija (Edith Stein), redovnica, mučenka; v četrtek sv. Lovrenc (Lovro), diakon, mučenec; v petek sv. Klara (Jasna), devica; v soboto sv. Ivana Šantalska, redovnica; nedelja bo 19. NEDELJA MED LETOM - sv. Hipolit in Poncijan, mučenca – leto A.

EVANGELJSKI UTRINEK! Evangeljski okvir (Mt 14,13-21) pomnožitve kruha nekaj pomeni. Krstnik je bil obglavljen, Jezus je tudi v nevarnosti (Lk 13,31sl) in se umakne. Toda množice gredo za njim in spet zmaga sočutje: on jih poučuje in ozdravlja. Nato mu učenci predlagajo, naj množice odpusti, da bi si lahko kupile živeža. Tukaj nekako drugi Jezusov umik: »Dajte jim vi jesti!« Ker tega ne morejo, mora on še enkrat nastopiti z dejanjem. Razodevanja Boga v Kristusu so sovpeta v stiske človeštva. (Hans Urs von Balthasar)

 

Skupina "Pogovor za dušo" se bom dobila v torek, 8. 8. 2023, ob 16. uri v kampu Dragočajna. Tokrat si bomo privoščili pogovor ob kavi, pijači ali sladoledu.

V četrtek, 10. 8. 2023, je sv. maša ob 18.30 v Trbojah. Farani Smlednika povabljeni na ta dan povabljeni k sv. maši v Trboje, farani Trboj pa vse druge dneve povabljeni k sv. mašam v Smlednik.

V petek, 11. 8. 2023, se ob 22.45 pred župniščem v Smledniku prične tradicionalno peš župnijsko romanje na Brezje. Vabljeni, da se nam pridružite, vabimo tudi farane iz Trboj. V soboto, 12. 8. 2023, bo ob 6. uri zjutraj na Brezjah romarska maša. Kdor ne bo šel peš, se nam lahko pridruži pri maši (lahko greste s kolesom, z avtomobilom). To romanje je lahko zahvalno romanje za vse prejete milosti (družino, službo, šolsko leto, …) in prošnje romanje, da bomo skozi življenje hodili kot resnični Gospodovi učenci.

V soboto, 12. 8. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: Zbilje 1 do 12 (1/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. V Trbojah k čiščenju in krašenju cerkve povabljene hišne številke od 91 do 95. Bog vas blagoslovi.

Nedelja, 13. 8. 2023: Svete maše so ob 7. in ob 9. uri v Smledniku ter ob 10.30 uri v Trbojah. Pri vseh mašah tako v Smledniku (tudi že v soboto) kot v Trbojah bo potekala namenska nabirka za prizadete v neurjih. Slovenski škofje kritjane pozivajo k solidarnosti. Zbrana sredstva se bodo posredovala Slovenski Karitas, ki bo t sredstva posredovala prizadetim v neurju. Pozivamo vas k radodarnosti. Farani iz Smlednika povabljeni k sv. maši v Trboje, če so vam ure maš v Smledniku prezgodaj oz. ob teh urah ne morete. Farani iz Trboj pa povabljeni k sv. mašam v Smlednik, če vam je ura v Trbojah prepozna oz. ob tej uri ne morete. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

 

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Avtobus je poln. Kdor se je želeli prijaviti, pa je prijavo zamudil, se lahko prijavi kot rezerva, da v primeru odpovedi že prijavljenega, potem pride na avtobus. Župnija Smlednik je v letu 2023 za šolanje indijskega bogoslovca od 700 € zaenkrat zbrala 630,00 €. Za nove zvočnike in induktivno zanko za slušne aparate lahko darove prinašate župniku. Vsak del predstavlja dar za 20 € (lahko podarite 5, 10, 20 €, lahko tudi več). Imamo že 158 darovalcev od 226. Bog povrni. Prijave in bolj natančne informacije ZA LETOŠNJI ORATORIJ dobite na naslednji povezavi: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4ArHl_VK2CA5ZwzzMCjYBGrJ6_POdOl-xpBWvgUBlhHAw2w/viewform?usp=sharing

 

KRONIKA: Prispevek na TV Medvode o Urhovi nedelji:  https://www.tv-m.si/2023/07/28/film-o-sv-urhu/?fbclid=IwAR08hIMBn9POMuEWV7DmxVd684RdCf-mLi1M7efz-MlgYeTNKiR27DgymX8 V soboto, 29. 7. 2023, in v nedeljo, 30. 7. 2023, smo pri vseh nedeljskih sv. mašah molili molitev za odvrnitev neurja: Usmiljeni Bog, vse stvari so pokorne tvoji volji. Prosimo te, pomiri viharno ozračje pred katerim trepetamo, da se bo naš strah pred grozečo močjo narave spremenil v zahvalo. Po Kristusu, našem Gospodu. Amen. V torek, 1. 8. 2023, sva bila z Marjeto Žebovec pri Usmiljenkah v Šentjakobu pri Ljubljani in sva se domenila za srečanje v Smledniku, na katerem nam bodo predstavile Marijino prikazanje v Ulici (Rue) du Bac v Parizu leta 1830 sestri Katarini Laboure. Po tem prikazanju se je naredila čudodelna svetinja z obljubo: Vsi, ki bodo svetinjo nosili z zaupanjem, bodo prejeli velike milosti.«  Predstavile bodi tudi življenje matere Leopoldine Bradnis, ki je za župnijo Smlednik pomembna, ker je bila rodna sestra Ana Marije Lazarini in je bila tudi na obisku na Lazarinijevem dvorcu v Valburgi. Začel se je postopek za njeno razglasitev med blažene in svete. To srečanje naj bi bilo v soboto, 7. 10. 2023, po večerni sv. maši v Smledniku (rezervni datum pa je 21. 10. 2023). Marija Jožefa Brandis se je rodila leta 1815 v Gradcu grofu Henriku Adamu Brandisu in grofici Jožefi Brandis, roj. Welsersheimb. Družina Brandis je imela na Slovenskem veliko pomembnih posesti (lastniki Mariborskega gradu). Kljub plemiškemu življenju je bila Marija Jožefa vzgojena z velikim občutkom za soljudi. Že kot dojenčico jo je mama zaupala v varstvo nebeški materi Mariji in kot majhna deklica je bila odločena služiti Jezusu in pomoči potrebnim. Stopila je v samostan in dobila redovniško ime Leopoldina. Mati Leopoldina je postala svetel zgled služenja ubogim in bolnim. Rodbina, iz katere je izhajala, je nesporen dokaz o srčni dobroti in socialnem čutenju mnogih tedanjih fevdalcev. V prizadevanju služiti najbolj prizadetim ljudem je prav na slovenskih tleh, v Ljubljani, ustanovila novo družbo bolniških strežnic za pomoč bolnikom na domu. Družba Marijinih sester čudodelne svetinje deluje še danes in je razširjena v več državah. Za bolne in uboge je mati Leopoldina samo na slovenskih tleh ustanovila več kot dvajset bolnišnic in domov, kjer so jim stregle usmiljenke. Te tudi danes še pomagajo revnim in drugim pomoči potrebnim. Ta velika žena se je odlikovala po delavnosti, sočutju, odločnosti, zvestobi in trdni veri.

 

MOLITVENI NAMEN: ZA UMIRITEV VREMENA.

 

18. NEDELJA MED LETOM - LETO A

6. 8. 2023

JEZUSOVA SPREMENITEV NA GORI

7: za žive in rajne župljane

7: + Stane in +++ iz družine Grajzar

Hraše - 9: za sosesko

Trboje – 10.30: + Ana Šter

6.30: rožni venec

Hraše - 8.30: rožni venec

Hraše -9: žegnanje

Trboje - 10: rožni venec

Sv. Višarje: Romanje Treh dežel

PONEDELJEK

7. 8.

18.30: + Stanislav Jenko, dar. Marija in Blaž z družino; (+ Ivan Banič, sosedje Rakovec)

TOREK

8. 8.  

18.30: + Miha ter starši in brata Košir; (+ Andrej Bonča, dar. Zupanovi iz Moš)

16: skupina Pogovor za dušo

SREDA

9. 8.

7: ++ Marija Šter in Antonija Ovijač; (+ Štefanija Vrbek, dar. Martinkovi)

ČETRTEK

10. 8.

Trboje - 18.30: + Albin Rozman; (+ Štefanija Vrbek, dar. Martinkovi)

PETEK

11. 8.

18.30: ++ Franc in Ivanka Zor, obl.

22.45: začetek romanja na Brezje

SOBOTA

12. 8.

Brezje – 6: romarska sv. maša

18.30: za zdravje; (+Jože in Rozalija Stenovec)

9: čiščenje: Zbilje 1 do 12 (1/2)

Čiščenje Trboje od 91 do 95

19. NEDELJA MED LETOM - LETO A

13. 8. 2023

7: za žive in rajne župljane

9: + Alojzij Vesel, obl.

Trboje – 10.30: ++ starši Gorjup

6.30 in 8.30: rožni venec

Trboje - 10: rožni venec