Prihajajoči dogodki
Pon, 25 Sep 2023 ob 00:00

Dogodki tega tedna

Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

15. NEDELJA MED LETOM

 
 

Številka: 29/16. 7. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Aleksij (Aleš), spokornik; v torek sv. Friderik (Miroslav), škof; v sredo sv. Elij, mučenec; v četrtek sv. Marjeta Antiohijska, mučenka; v petek sv. Lovrenc, duhovnik, cerkveni učitelj; v soboto sv. Marija Magdalena, svetopisemska žena; nedelja bo 16. NEDELJA MED LETOM – Krištofova nedelja, sv. Brigita Švedska, redovnica – leto A.

EVANGELJSKI UTRINEK: Ni dovolj zgolj poslušati … Vsako nedeljo redno in vestno pogrejem cerkveno klop, če ne v domači, pa v kakšni drugi fari. Lepo se obnašam. Ne klepetam, ne vrtam si po nosu, ne oziram se naokrog … Poslušam: berilo, evangelij in tudi pridigo. Poslušam in slišim. A ni dovolj. Ni dovolj le slišati. Kajti slišim in poslušam marsikaj: od ptičjega petja do šumenja na radiu. Ni dovolj le posluašti. Kajti poslušam marsikaj: od ropotanja pomivalnega stroja do žene in otrok. Potrebno je prisluhniti. Si vzeti k srcu. Potrebno je umevati: razumeti in dojeti … premišljevati in se besedi prepustiti … Le tako bo kaj zraslo, le tako bo kaj obrodilo, le tako se bo kaj spremenilo. (Magnificat, 7/2023, st. 225-226)

V sredo, 19. 7. 2023, gre župnik na dopust. V Smledniku bo maševal g. Peter iz Preske. V nujnih primerih (pogreb in sv. bolniško maziljenje) se obrnite na sosednje duhovnike (Preska, Pirniče, Šenčur). Med dopustom bom maševal po namenih v oklepaju. Med mojo odsotnostjo se bodo v župnišču opravljala obnovitvena dela: vodovodarstvo Jenko in keramičarstvo Jaka Mišmaš.

V soboto, 22. 7. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: Smlednika 31 – 60 (2/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite.

Nedelja, 23. 7. 2023: Sveti maši sta ob 7. in ob 9. uri. Pri maši je običajna nabirka. Je tudi Krištofova nedelja. Na ta dan poteka vozniška akcija MIVA za nakup prepotrebnih vozil za naše misijonarje. Po maši bo blagoslov vaših avtomobilov. V posebno košaro, ko bo potekal blagoslov vaših avtomobilov, pa bosta lahko dali poseben dar za vsak srečno prevožen kilometer. Bog Vam povrni. Z darovi slovenskih vernikov  je MIVA lani podprla 25 projektov v skupni vrednosti 593.760,00 €. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Še sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 39 prijavljenih. Župnija Smlednik je v letu 2023 za šolanje indijskega bogoslovca od 700 € zaenkrat zbrala 605,00 €. Za nove zvočnike in induktivno zanko za slušne aparate lahko darove prinašate župniku. Narejena je podoba ojačevalca in zanke, ki je razdeljena na 226 delov. Vsak del predstavlja dar za 20 € (lahko podarite 5, 10, 20 €, lahko tudi več). Imamo že 139,5 darovalcev oz. darovalk. Bog povrni. Prijave in bolj natančne informacije ZA LETOŠNJI ORATORIJ dobite na naslednji povezavi: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4ArHl_VK2CA5ZwzzMCjYBGrJ6_POdOl-xpBWvgUBlhHAw2w/viewform?usp=sharing Slovenska Karitas začenja z dobrodelno akcijo Otroci nas potrebujejo, ki je namenjena zbiranju sredstev za nakup šolskih potrebščin za socialno ogrožene otroke v Sloveniji. Položnice se nahajajo pod korom. Duhovne vaje za katehistinje in katehiste od 24. do 27. 7. 2023 v Marijinem domu na Bledu z naslovom Kdo sem? – vodi ddr. Stanko Gerjolj. Več informacij in prijave 031/312-110 sli Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Če ga želite videti, omogočite Javascript. Prijazno vabljeni. Katoliška mladina- mladinska organizacija (katoliskamladina.si): Poletni kamp za birmance in srednješolce od 14. do 18. avgusta 2023 v Radencih z naslovom FIAT. Poletni tedni v Taizeju od 20 do 27. avgusta 2023. Prijave na spletni strani Katoliške mladine. Povabljeni k poslušanju. Na radio Ognjišče v oddaji Spoznanje več, predsodek manj Dr. Aleš Maver: Odstop Bešič Loredana in protesti v Franciji od 28 minute in 55 sekunde naprej lepo razmišlja o trenutnih razmerah v Evropi na zgledu protestov v Franciji. Spoznanje več, predsodek manj (ognjisce.si)

 

KRONIKA: V petek, 7. 7. 2023, se je župnik David odzvala na povabilo župnije Dolina pri Trstu (prafara sv. Urha) in se 7 osebami udeležil slavja v tej župniji. Ob 18. uri se je pričela procesija iz cerkve sv. Martina (med procesijo so z možnarji iz gradu Socerb streljali možnaristi iz Kamne Gorice) do cerkve sv. Urha, kjer se je slovesnost nadaljevala s sveto mašo, ki jo je daroval tržaški škof Henrik. Po sveti maši je bil pred cerkvijo koncert orkestra slovenske vojske. Prilagam povezavo do članka, ki ga o tem dogodku najdete na spletni strani Tednika Družina: Praznovanje ob 1050. obletnici farnega in občinskega zavetnika sv. Urha v Dolini pri Trstu | Družina – vsak dan s teboj (druzina.si) V Dolini pri Trstu bodo ob praznovanju obudili tisočletno tradicijo | Družina – vsak dan s teboj (druzina.si) TV reportaža: https://www.facebook.com/tddrai/videos/600051852196563/ V nedeljo, 9. 7. 2023, je v župniji potekala Urhova nedelja oz. patrocinij sv. Urha. Slovesna maša se je darovala ob 10. uri in je bila prenašana po valovih 3. programa Radia Slovenije (ARS) in Radia Ognjišče. Pri pridigi je župnik na kratko opisal življenje sv. Urha in povabil k ponižnosti. Delile so se podobice s podobo nekdanjega župnika Rafka Kralja. Pri ofru ste dobri ljudje za obnovo župnijske cerkve in župnišča zbrali 1.195,00 €.  Po končani sv. maši smo se preselili v KUD Smlednik, kjer je sledil premierni ogled animiranega dokumentarnega filma o sv. Urhu in o župniji. Pred ogledom se je župnik zahvalil osebam, ki so sodelovali pri nastanku tega filma: Marjeti Žebovec, Barbari, Gregorju in Katerini Jelenc ter Juanu Juvančiču (pogovor z Juanom: https://socialna-akademija.si/juan-juvancic-in-moras-se-zabavat-ker-en-nasmeh-naredi-boljse-zivljenje/). Hvala za spontani aplavz po ogledu. Potem je pred KUD-om sledilo druženje o hrani in pijači. Ta dogodek je spremljala tudi medvoška televizija in je po ogledu sledil pogovor z župnikom ter Gregorjem in Katarino Jelenc. Gostili smo se ob kranjskih klobasah, ki jih je podaril VIP Kranjske klobase, kruhu, ki ga je spekel in daroval Miro Rismondo, šmornu, ki so ga spekli člani TD Hraše, in domačim gospodinja, ki so spekli dobro pecivo. Ves dogodek je poslikan in bo na župnijski spletni strani. Na njej bodo tudi link sv. maše (Ars • Bogoslužje • Prenos maše iz Smlednika (rtvslo.si)), pridiga in link pogovora na medvoški TV. Hvala vsem, ki ste pripomogli k lepoti tega dneva in slovesnosti: ljudem, ki ste prišli k sv. maši, ministrantom, bralcem, pevcem, pritrkovalcem, krasilki ter članom ŽPS in ŽK ter odbora sv. Urha, ki so vse to organizirali, snovalcem animiranega filma, TK Hraše, VIP Kranjske klobase, fotografu, harmonikašu.  Še naprej se bomo trudili za poživitev nedelje sv. Urha. V sredo, 12. 7. 2023, je podjetje Elektroacustika pod vodstvom g. Marka Selška postavilo indiktivno zanko za slušne aparate po župnijski cerkvi sv. Urha v Smledniku – tako v prezbiteriju kot v ladji. Na to sedaj opozarjata nalepki na obeh vhodih. To funkcijo slušni aparat mora imeti in se vklopi ali avtomatsko ali pa ročno. V četrtek, 13. 7. 2023, smo iz cerkve sv. Urha ob 14. uri zvonili proti hudi uri, zvečer pa smo po sv. maši izrekli blagoslov proti neurju in toči z Najsvetejšim.

MOLITVENI NAMEN: DA BI SE VSI ŽUPLJANI MED SEBOJ DOBRO RAZUMELI.

15. NEDELJA MED LETOM - LETO A

16. 7. 2023

 

7: za žive in rajne župljane

9: +++ Koder, Jensterle, Pintar, Potočnik in sorodniki

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

PONEDELJEK

17. 7.

16 - pogreb: + Jožefa Gregorc, Hraše

18.30: + Marija Hočevar (Valburga)

TOREK - 18. 7.  

18.30: + Alojz Starc, obl.

 

SREDA

19. 7.

7: v dober namen; (+ Vida Kosmač, dar. zakonca Mali)

ČETRTEK - 20. 7.

18.30: + Viktor Tramte; (v dober namen)

PETEK

21. 7.

18.30: ++ mož Joža in starši Šter; (za spreobrnjenje grešnikov)

SOBOTA

22. 7.

18.30: ++ Anica Škulj in Manca Srebernjak; (+ Vida Kosmač, dar. zakonca Mali)

9: čiščenje: Smlednik 31-60 (2/2)

15. NEDELJA MED LETOM - LETO A

23. 7. 2023

 

7: + Štefanija Vrbek, dar. Vršičevi; (za žive in rajne župljane)

9: + Ivan Banič ob rojstnem dnevu

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec