Prihajajoči dogodki
Pon, 25 Sep 2023 ob 00:00

Dogodki tega tedna

Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

11. NEDELJA MED LETOM

 
 

Številka: 25/18. 6. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Romuald, opat; v torek sv. Silverij, papež; v sredo sv. Alojzij, redovnik; v četrtek sv. Tomaž More in Janez Fisher, mučenca; v petek sv. Jožef Cafasso, duhovnik; v soboto ROJSTVO JANEZA KRSTNIKA; nedelja bo 12. NEDELJA MED LETOM sv. Vilijem, opat –Dan državnosti d. p. d.- leto A.

Jezus je pred težko nalogo, saj ne gre le za izgubljene ovce, ki jih je treba rešiti iz krajev, kamor so se zatekle oblačnega in temačnega dne (Ezk 34,12), temveč za ovce, ki trdijo, da sploh niso ovce in da zato ne potrebujejo ne črede ne pastirja. Ker sodobni časi vse bolj spominjajo na sodni dan, tudi sodobni pastirji spominjajo bolj na Noeta in njegov živalski vrt. In na dan, ki je oblačen in temačen, se kaj hitro ulije dež. »Ovce« bodo najprej morale priznati, da so ovce, nato pa še, da so izgubljene. In čeprav že grmi, blejanje kar ne pojenja. In nikdar se ne izgovarjajte, da niste apostol: v teh časih vsi spadamo med dvanajstere. Ozrite se okrog sebe in naj se vam – kot so se nekoč Jezusu – zasmilijo (duhovno) mrtvi, bolni in gobavi, ki vas obkrožajo, in po »samarijansko« poskrbite zanje. (Magnificat, 6/2023, str. 249-250)

V torek, 20. 6. 2023, je po večerni sv. maši v župnišču srečanje odbora sv. Urha. Skupina Pogovor za dušo se dobi ob 8.30 pred cerkvijo sv. Urha. Odpeljali se bodo na izlet v Volčji Potok, ki ga med drugim, v mesecu juniju, krasijo prekrasne vrtnice. Domov se vrnejo okrog enih. Lepo prosimo, da sporočite svojo udeležbo Mileni Stare, da se lahko zmeni zaradi prevoza.

V četrtek, 22. 6. 2023, je po večerni maši krajše češčenje Najsvetejšega. Ob 19.30 je v župnišču Smlednik srečanje gradbenega odbora za obnovo p. c. sv. Valburge v Valburgi.

V soboto, 24. 6. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: Smlednik 1 – 30 (1/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. Ob 10. uri je v župnišču v Smledniku priprava na krst. Ob 17.30 se v Zbiljah daruje sv. maša za sosesko, ker je ta cerkev posvečena skrivnosti Rojstva Janeta Krstnika. Ob 18.30 se v župnijski cerkvi v Smledniku daruje sv. maša. Zakaj praznuje Cerkev rojstvo Janeza Krstnika? Zato, ker je Janez zadnji od vseh prerokov. Kristusovega prihoda ne oznanjajo samo njegove besede, temveč vse njegovo življenje. Življenjsko poslanstvo Janeza Krstnika in Božji načrt nad njegovim življenjem je bil pripraviti pot Gospodu: »Glejte, jagnje Božje!« In veseli poskok Janeza Krstnika pod srcem matere Elizabete nam razodeva, kaj Gospod pričakuje od vsakega izmed nas: da nas Jezusova in Marijina navzočnost spremeni. »Z Janezom Krstnikom Sveti Duh začenjain nakaže tisto, kar bo uresničil s Kristusom in v Kristusu: človeku bo vrnil Božjo sličnost.« (KKC 720) 55. romanje bolnikov, invalidov in ostarelih na Brezje. Maša ob 10. uri. Pred mašo je skupna molitev rožnega venca in priložnost za spoved. Romanje vodi dr. Andrej Saje, novomeški škof.

Nedelja, 25. 6. 2023: Svete maše so ob 7. in 9. Pri obeh mašah (tudi pri sobotni) bo možno, da boste podpisali čestitko za nekdanjega župnik Rafkota Kralja za njegov zlati mašni jubilej. Pred vsemi mašami se moli rožni venec. Ker je dan državnosti, bomo pri vseh mašah molili za domovino in zapeli državno himno. K drugi maši vabljeni ministranti in družine, ki boste šle na ministrantske počitnice, ker se po maši odpravimo. Za tisti dan imejte s seboj sendvič, ker gremo na kopanje. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Še sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 27 prijavljenih. Župnija Smlednik je v letu 2023 za šolanje indijskega bogoslovca od 700 € zaenkrat zbrala 455,00 €. Za nove zvočnike in induktivno zanko za slušne aparate lahko darove prinašate župniku. Narejena je podoba ojačevalca in zanke, ki je razdeljena na 226 delov. Vsak del predstavlja dar za 20 € (lahko podarite 5, 10, 20 €, lahko tudi več). Imamo že 103,5 darovalcev oz. darovalk. Bog povrni. Prijave in bolj natančne informacije ZA LETOŠNJI ORATORIJ dobite na naslednji povezavi: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4ArHl_VK2CA5ZwzzMCjYBGrJ6_POdOl-xpBWvgUBlhHAw2w/viewform?usp=sharing

 

KRONIKA: Alojzij Grozde – 19-letni fant, ki je bil pripravljen dati svoje življenje za vero. Rodil se je 27. 5. leta 1923 kot nezakonski otrok. Njegovo otroštvo ni bilo lahko, zato je uteho iskal v veri, kjer jo je tudi  našel. Postal je dijak Škofijske klasične gimnazije in bil zelo uspešen in priden učenec. Ko se je 1. januarja leta 1943 odpravljal domov, so ga v Mirni zajeli in grozovito mučili. Sedem tednov kasneje so ga v gozdu pod skalo našli vaški otroci. Njegovo telo je bilo nestrohnjeno in kljub hudim ranam je zgledal spokojno, okoli njega pa so rasli najlepši zvončki v gozdu. Alojzij do zadnjega ni izgubil upanja v vero. Danes je tudi blaženi. Letos se hkrati spominjamo 100-letnice njegovega rojstva in 80-letnice njegove smrti, veroučno leto pa je posvečeno prav njemu. V soboto, 10. junija, je župnija Smlednik ob zaključku šmarnične pobožnosti, v času katere smo spoznavali blaženega Alojzija Grozdeta, in zaključka veroučnega leta poromala po njegovih poteh. Že med letom smo med oratorijskimi sobotami spoznavali blaženega Alojzija Grozdeta, ki je bil goreč kristjan in vdan Marijin častilec ter hkrati zgled mladim ljudem. Najprej smo se zapeljali v Stično, kjer smo si ogledali cerkev, kjer je Alojzij zadnjič opravil pobožnost prvega petka in prejel sveto obhajilo. Ogledali smo si tudi stranski oltar, posvečen njemu. Nato smo odšli v Mirno, kjer smo najprej pot začeli v cerkvi, kamor je rad zahajal, potem pa nadaljevali peš po njegovi zadnji življenjski poti. Pri kraju, kjer so ga našli, smo zmolili in imeli kratko predstavitev o njegovem mučenju. Nazadnje smo se odpravili v romarsko Marijino cerkev v Zaplazu, kjer smo darovali sveto mašo. Na koncu smo se ustavili še v kavarni in si privoščili sladoled. Romanje je bilo zelo prijetno in poučno, zelo lepo pa se je bilo tudi družiti v dobri družbi. Hvala katehistinjima in župniku, ki so romanje organizirali. Poromalo nas je 12 ljudi. V ponedeljek, 12. 6. 2023, se je v učilnici župnišča po večerni mašo sestal ŽPS. Nekdanjemu župniku Rafkotu Kralju bomo voščili tudi po Radiu Ognjišče in sicer v soboto, 1. 7. 2023, ob 13. uri. To bomo javili tudi v Duhovniški dom. Za glasbeno voščilo smo izbrali njegovo ljubo pesem Zabučale gore in Šumijo gozdovi domači. Celodnevni češčenje bomo imeli kar na god sv. Urha od 9. do 18.30 ure, ko bo zaključek s slovesno sveto mašo, ki jo bo vodil preški župnik Jure Koželj. V nedeljo, 9. 7. 2023, bo po drugi maši v KUDU Smlednik premierni ogled risanega dokumentarnega filma o sv. Urhu ter župniji Smlednik in krajih te župnije. Gospodinje bodo naprošene, kar kaj spečejo za pogostitev. Vsi dogodki od 29. 6. 2023 do 9. 7. 2023 bodo “oglaševani” po Radiu Ognjišče in Tedniku  Družina. Tednik Družina bo naše obvestilo natisnjena v št. 24), na strani 27 spodaj desno. Objava bo tudi na spletni strani Družine (povezava je spodaj), ki se bo ponovila tudi naslednji teden.  Devetdnevnica in praznovanje župnijskega zavetnika sv. Urha | Družina – vsak dan s teboj (druzina.si) Zavod sotočje bo organiziral jesenske serenade in sicer med drugim tudi v cerkvi sv. Janeza Krstnika v Zbiljah (13. 9. 2023 ob 19.30) in v cerkvi sv. Valburge v Valburgi (sreda, 20. 9. 2023, ob 19.30). V filmu o Jakobu Aljažu bodo sodelovali tudi smleški pritrkovalci, ki jih bodo posneli v cerkvi sv. Jakoba v Hrašah.

MOLITVENI NAMEN: ZA BLAGOSLOV NAŠIH POČITNIC.

11. NEDELJA MED LETOM

18. 6. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: + Franc Zor, obl.; (+ Franci Ločniškar, Smlednik, obl.)

9: nedelja zakonskih jubilantov

6.30: rožni venec

7: vrtnice

8.30: rožni venec

PONEDELJEK

19. 6.

18.30: + Andrej Bonča, dar. Marjan in Marija Logar

18.30: vrtnice

TOREK

20. 6.  

Valburga - 17.30: + Mateja Perko, 30. dan

18.30: +++ starši in sorodniki Šušteršič iz Preske

8.30: Pogovor za dušo

18.30: vrtnice

19: srečanje odbora sv. Urha

SREDA

21. 6.

7: v dober namen

 

7: vrtnice

ČETRTEK

22. 6.

18.30: + Marjan Podviz, obl.

19: češčenje Najsvetejšega

18.30: vrtnice

19.30: srečanje odbora sv. Valburge

PETEK

23. 6.

18.30: + Stanislav Jenko, dar. Nežka Šetina

18.30: vrtnice

SOBOTA

24. 6.

ROJSTVO JANEZA KRSTNIKA

Zbilje – 17.30: za sosesko

18.30: za zdravje

9: čiščenje Smlednik 1 – 30 (1/2)

10: priprava na krst

18.30: vrtnice

12. NEDELJA MED LETOM

25. 6. 2023

LETO A

Dan državnosti d. p. d.

7: za žive in rajne župljane

9: + Marija Kosec, obl.

6.30: rožni venec

7: vrtnice

8.30: rožni venec

10: ministrantske počitnice