Prihajajoči dogodki
Pon, 25 Sep 2023 ob 00:00

Dogodki tega tedna

Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

10. NEDELJA MED LETOM

 
 

Številka: 24/11. 6. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Eskil, mučenec; v torek sv. Anton Padovanski, cerkveni učitelj; v sredo sv. Valerij in Rufin, mučenca; v četrtek sv. Vid, mučenec; v petek PRESVETO SRCE JEZUSOVO, sv. Beno, škof; v soboto MARIJINO BREZMADEŽNO SRCE, sv. Albert, duhovnik; nedelja bo 11. NEDELJA MED LETOM sv. Marko in Marcelijan - leto A.

Usmiljenja hočem in ne žrtve (Mt 9,13). Če hočemo biti usmiljeni do drugih, moramo najprej sami prejeti milost. Poglejmo priliko o izgubljenem sinu (Lk 15,11-32). Starejši brat je imel možnost občutiti očetovo ljubezen, a se zdi, da mu ni pustil blizu. Ker je bil tako oddaljen od očeta, je postal trdosrčen in poln predsodkov, kar se je pokazalo, ko se je njegov mlajši brat vrnil domov. V današnjem evangeliju so farizeji spraševali Jezusove učence: »Zakaj vaš učitelj je s cestninarji in grešniki?« (Mt 9,11). To vprašanje je zelo podobno pripombam starejšega brata očetu ob vrnitvi izgubljenega sina: »Glej, toliko let ti služim … pa mi nisi še nikoli dal kozlička, da bi se poveselil s svojimi prijatelji. Ko pa je prišel ta tvoj sin … si mu zaklal pitano tele« (Lk 15,29-30). Ko je Jezus obedoval z ljudmi slabega slovesa, jim je izkazoval usmiljenje, ki ga ima do nas; usmiljenje, kakršno naj bi izkazovali drug drugemu. Vendar ne moremo dajati, česar nimamo. Zato je zelo pomembno, da sami zagotovo neprenehoma prejemamo ljubezen in usmiljenje Boga v svojem srcu. Nikoli ne mislimo, da ne potrebujemo njegovega dotika! Bog hoče usmiljenje, ne žrtve, in to si želi zlasti od Jezusa. Poslal nam je svojega Sina, da bi nam izkazal usmiljenje. Poslal ga je, da bi bil usmiljen z nami, da bi nas ljubil tako močno, da bi se njegova ljubezen razlila med vse okoli nas. Seveda Bog želi, da bi bili usmiljenji do drugih, vendar ve tudi, da lahko izkažemo le toliko usmiljenja, kolikor ga prejmemo. Odločimo se, da bomo danes posredniki Božje milosti, da bomo počasne jeze in bogati v usmiljenju. Delajmo preproste korake. Poskusimo se nasmehniti vsakomur, ki ga bomo danes srečali. Bodimo samo malce bolj potrpežljivi, zlasti ko se bomo počutili utrujene ali izzvane. Še bolj se potrudimo za radovednega otroka ali zahtevno stranko. Zastonj dajajmo, kar smo zastonj prejeli! »Gospod Jezus Kristus, zahvaljujem se ti za tvoje usmiljenje in odpuščanja. Naj postanem posoda tvoje milosti za ves svet. Pridi k nam tvoje kraljestvo!« (Beseda med nami, 5-6/2023, str. 58)

Letošnje vrtnice je napisal Jože Kužnik in nosijo naslov APOSTOL JEZUSOVEGA SRCA IN LJUBEZNI DO BLIŽNJEGA - Franc Saleški Gomilšek. Čas druge svetovne vojne in po njej nam je dal celo vrsto junaških pričevalcev za vero, ki so iz ljubezni do Boga in bližnjega darovali svoja življenja. Vsi so bili tudi veliki domoljubi, toda nekateri so se znašli na drugi strani kot zmagovalci – in so to plačali s svojim življenjem. Bili so žrtve vseh treh totalitarizmov: nacizma, fašizma in komunizma. Ena takih žrtev je bil tudi Franc Saleški Gomilšek (1872–1943), junaški župnik pri Sv. Benediktu v Slovenskih goricah. Poleg tega, da je bil velik domoljub, je bil tudi velik častilec Srca Jezusovega. Zato je primerno, da ga širšemu občestvu vernikov predstavimo v vrtnicah. Njegova ljubezen do Božjega Srca je bila že v času njegovega življenja izredno odmevna in za ljudi privlačna, še bolj pa je prišla do izraza v darovanju njegovega življenja vse do mučeniške smrti. Rojeni Štajerec je svoje življenje dopolnil in končal na Dolenjskem, zato povezuje ljudi z obeh koncev Slovenije in je prav, da ga eni in drugi pobliže spoznamo. Letos mineva 80 let od njegove mučeniške smrti, kar še bolj poudarja pomen, da ga spozna vsa Slovenija.

V ponedeljek, 12. 6. 2023, je po večerni sv. maši srečanje ŽPS Smlednik. Pred srečanjem povabljeni k sveti maši.

V torek, 13. 6. 2023, je po večerni sv. maši srečanje ključarjev. Pred srečanjem povabljeni k sveti maši.

V četrtek, 15. 6. 2023, je po večerni maši krajše češčenje Najsvetejšega.

V petek, 16. 6. 2023, se bo večerna sveta maša končala z litanijami Srcu Jezusovemu in prejema blagoslova z Najsvetejšim. Praznik Srca Jezusovega skuša prodreti v globino in notranje jedro Kristusove skrivnosti, v jedro, iz katerega pritekajo vsa velika dela v naše odrešenje, posebno še Kristusova daritev na križu. In to je tista ljubezen, ki je bila od vekov skrita v brezdanjih globinah troedinega Boga, ki pa si je prevzela našo človeško naravo in nas v Kristusu začela ljubiti tudi s človeškim srcem ter dosegla svoj vrhunec v kalvarijski daritvi, ko so iz prebodene Kristusove strani začele teči reke žive vode, ki odslej nikdar več ne bodo usahnile.

V soboto, 17. 6. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: Hraše 21 – konca (2/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. Ker je praznik Marijinega Brezmadežnega Srca, se bo večerna sveta maša končala z Marijinimi litanijami. »Skrivnost Odrešenikovega Srca se prenaša in odseva v Srcu Marije, ki je Kristusova sopotnica in učenka … Spomin Marijinega brezmadežnega Srca je vseobsegajoče obhajanje srčne pridružitve Matere  k odrešenjskemu delu Sina: od učlovečenja do smrti in vstajenja, do daru Svetega Duha« (Direktorij za ljudske pobožnosti in bogoslužje, 174).

Nedelja, 18. 6. 2023: Svete maše so ob 7. in 9. Pri obeh mašah (tudi pri sobotni) bo možno, da boste podpisali čestitko za nekdanjega župnik Rafkota Kralja za njegov zlati mašni jubilej. Pred vsemi mašami se moli rožni venec. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Še sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 27 prijavljenih. Župnija Smlednik je v letu 2023 za šolanje indijskega bogoslovca od 700 € zaenkrat zbrala 435,00 €. Za nove zvočnike in induktivno zanko za slušne aparate lahko darove prinašate župniku. Narejena je podoba ojačevalca in zanke, ki je razdeljena na 226 delov. Vsak del predstavlja dar za 20 € (lahko podarite 5, 10, 20 €, lahko tudi več). Imamo že 96 darovalcev oz. darovalk. Bog povrni. Za namestitev novega ozvočenja imamo dovoljenje Nadškofije Ljubljana z dne 16. 5. 2023, št. 522/23.  V nedeljo, 18. 6. 2023, bo nedelja zakonskih jubilantov pri maši ob 9. uri: 5. 10, 15, …, 50. let in naprej. Prijavite se župniku. Do sedaj sta prijavljena 2 par (5 in 50 let). Prijave in bolj natančne informacije ZA LETOŠNJI ORATORIJ dobite na naslednji povezavi: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4ArHl_VK2CA5ZwzzMCjYBGrJ6_POdOl-xpBWvgUBlhHAw2w/viewform?usp=sharing

KRONIKA: V nedeljo, 4. 6. 2023, je 15 prvoobhajancev in prvoobhajank prvič prejelo sv. obhajilo (9 fantov in 6 deklic). Molimo za njihovo zvestobo in dajmo jim zgled življenja po veri. Hvala vsem, ki ste pripomogli k lepoti prvega svetega obhajila. Hvala za zavzetost staršev ter samih otrok. Hvala katehetinji Milini, da jih je lepo pripravila na to slovesnost, hvala Albinci za okrasitev, hvala ministrantom, hvala zboru in pritrkovalcem za glasbeno slavljenje Boga, hvala vsem navzočim.  V nedeljo, 11. 6. 2023, je Božji otrok in član Cerkve postala Zarja Čebašek. Goduje 13. 12. in njena zavetnica je sv. Lucija, mučenka (3./4. st.). V nedeljo, 11. 6. 2023, je Božji otrok in član Cerkve postal Nace Šarkanj. Goduje 31. 7. in njegov zavetnik je sv. Ignacij Lojolski, ustanovitelj jezuitov (15./16. stoletje). Škofovska konference je preklicala določila, ki so veljala za čas epidemije, vendar ob tem še vedno svetuje, da verniki tudi v prihodnje, glede na okoliščine ter z uporabo zdravega razuma, upoštevajo priporočila za zaščito zdravja. V župnijski cerkvi bodo na voljo še vedno razkužilniku ter »avtomat« z blagoslovljeno vodo, v enem kropilnem kamnu pa je blagoslovljena voda že natočena.

MOLITVENI NAMEN: ZA VEROUČENCE IN NJIHOVE DRUŽINE, DA BI MED POČITNICAMI SKRBELI ZA RAST V VERI.

10. NEDELJA MED LETOM

11. 6. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: +++ starši Borišek in Murn

9: zaključek veroučne šole

6.30: rožni venec

7: vrtnice

8.30: rožni venec

9: krst

PONEDELJEK

12. 6.

Zbilje – 17.30: + Antonija Kukovec, 7. dan

18.30: + Antonija Debeljak, dar. sosedje

18.30: vrtnice

19: srečanje ŽPS Smlednik

TOREK

13. 6.  

Valburga - 17.30: + Janez Hočevar, 30. dan

18.30: + Ivan Vehovar iz Zbilj, obl.; (+ Gregor Logar, obl.)

18.30: vrtnice

19: srečanje ključarjev

SREDA

14. 6.

7: v dober namen

 

7: vrtnice

ČETRTEK

15. 6.

18.30: + Erika Prosen

18.30: vrtnice

19: češčenje Najsvetejšega

PETEK

16. 6.

PRESVETO SRCE JEZUSOVO

18.30: + Slavka Zajec

18.30: vrtnice

SOBOTA

17. 6.

MARIJINO BREZMADEŽNO SRCE

18.30: + Franc Rozman (Smlednik), obl.

9: čiščenje Hraše 21 – konca (2/2)

18.30: vrtnice

11. NEDELJA MED LETOM

18. 6. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: + Franc Zor, obl.; (+ Franci Ločniškar

iz Smlednika), obl.)


6.30: rožni venec

7: vrtnice

8.30: rožni venec