Prihajajoči dogodki
Pon, 25 Sep 2023 ob 00:00

Dogodki tega tedna

Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

BINKOŠTNA NEDELJA

 
 

Številka: 22/28. 5. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek SV. MARIJA, MATI CERKVE – binkoštni ponedeljek; v torek sv. Kancij in oglejski mučenci; v sredo OBISKANJE DEVICE MARIJE - sv. Matilda, redovnica; v četrtek sv. Justin, mučenec; v petek sv. Marcelin in Peter, mučenca – prvi petek; v soboto sv. Karel Lwanga in ugandski mučenci – prva sobota; nedelja bo NEDELJA SVETE TROJICE ŽUPNIJSKA SLOVESNOST PRVEGA SVETEGA OBHAJILA - sv. Frančišek Caracciolo, redovni ustanovitelj - leto A.

Neprijetno je, kadar kdo diha v nas. Še več: zoprno je. Vsaj meni! Le ljubljeno osebo pustimo tako blizu, da čutimo njen dih. Dih ljubljene osebe nam je celo prijeten. Želimo si ga. V ljubezni hrepenimo po dihu ljubljene osebe … ker hrepenimo po ljubljeni osebi. Kot nekdo, ki je že več kot pol svojega življenja poročen, lahko zagotovim, da je dih oziroma dihanje ljubljene osebe zadnja stvar, ki jo slišim, preden zaspim, in prva, ko se zjutraj zbudim. In da ni lepše glasbe. In dih, ki prihaja z druge strani postelje in ga čutim na svojem obrazu, eden najlepših občutkov. Sveti Duh prihaja po Božjem dihu. Sveti Duh je Božje dihanje. Ga čutite? Ga ljubite? Si ga želite? Ali zgolj hrepenite? . (Magnificat, 5/2023, str. 371)

V nedeljo, 28. 5. 2023, otroci otroškega pevskega zbora sodelujejo pri sveti maši ob 15. uri, ko so k sv. maši še posebej povabljeni invalidi in starejši.  Otroški zbor se dobi ob 14. uri v župnišču, da enkrat vse zapojejo, potem pa gredo k sv. maši.

V ponedeljek, 29. 5. 2023, je praznik sv. Marije, Matere Cerkve. Marijino materinstvo Cerkve, njenega duhovnega potomstva, se razodeva ob vznožju. Tam, kjer njen božanski Sin, glava Cerkve, pretrpi smrt, vzame Janeza – in z njim vse nas – za svoje otroke: »Žena, glej, tvoj sin!« Spet je poslušna Besedi, kateri se je ob oznanjenju popolnoma izročila. S tem ko se je držimo kot majhni otroci, smo še podrobnejši Jezusu in tako postanemo vredni, da podedujemo njegovo kraljestvo.

V sredo, 31. 5. 2023, je praznik Obiskanja Device Marije. Marijin prvi navdih po oznanjenju je bil posvetiti se svoji sorodnici Elizabeti. Toda v čem je Marijino obiskanje drugačno od navadnih obiskov? Obiskanje pomeni nekaj posebnega, vsebuje namen prinesti nekaj izjemnega. Pri obiskanju blažene Device Marije ta pomen ni samo prinesti neko novico, temveč prinesti samo navzočnost Božjega Sina, Odrešenika sveta, ki ga je Marija nosila pod svojim srcem. Imejmo vero, da bo skrivnost obiskanja obogatila tudi naše življenje, kajti Marija tudi danes nadaljuje s svojo pobudo, da nas obiskuje in nas spoprijateljuje s svojim Sinom. Pred večerno sv. mašo  se bo molil rožni venec za sinodo na povabilo papeža Frančiška. Otroci, ki ste hodili k šmarnicam, k sveti maši prinesite šmarnični plakat. Kdor je bil več kot 18 – krat, bo prejel skromno priznanje, izmed teh pa bomo izžrebali še nekaj praktičnih spodbud (nagrad), za vse pa bo sledila skromna pogostitev. »Z Blaženo Devico Marijo proti XVI. redni generalni skupščini sinode.« Tako je zapisal papež Frančišek in zaprosil vse krajevne Cerkve, da se 31. maja verniki združimo v molitvi za sinodo. Za našo nadškofijo bo vodil molitev in daroval sveto mašo na Brezjah, ob 19.00 škof generalni vikar dr. Franc Šuštar.

V četrtek, 1. 6. 2023, se prične mesec posvečen Jezusovemu Presvetemu Srcu. Pri vseh mašah bomo brali vrtnice (pri nedeljski sv. maši ob 9. uri).

V petek, 2. 6. 2023, dopoldne po naši župniji obiskujem bolne, onemogle in ostarele. Pred večerno mašo bo izpostavljeno Najsvetejše, priložnost bo tudi za sv. spoved in sveta maša se konča z litanijami Srca Jezusovega. Lepo vabljeni. Po večerni mašo je generalka za otroke 3. R. pred prvim svetim obhajilom.

V soboto, 3. 6. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: starši prvoobhajancev, prvoobhajanci in sorodniki. Kosilnice za košenje okolice cerkve in župnišča prinesite s seboj. Pred večerno mašo bo izpostavljeno Najsvetejše, priložnost bo tudi za sv. spoved in sveta maša se konča z Marijinimi litanijami. Lepo vabljeni.

Nedelja, 4. 6. 2023: Svete maše so ob 7. in 9. Pred vsemi mašami se moli rožni venec. Pri maši ob 9. uri bo potekala slovesnost prvega svetega obhajila. Prvoobhajanci in prvoobhajanke ter starši se zberejo pred cerkvijo najkasneje do 8.40. Pri sveti maši fotografira uradni fotograf, ker to ni modna revija. Ker je to bogoslužni prostor, prosim, da opozorite povabljene, da v cerkvi nimajo žvečilnih gumije. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Še sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 24 prijavljenih. Župnija Smlednik je v letu 2023 za šolanje indijskega bogoslovca od 700 € zaenkrat zbrala 335,00 €. Za nove zvočnike in induktivno zanko za slušne aparate lahko darove prinašate župniku. Narejena je podoba ojačevalca in zanke, ki je razdeljena na 226 delov. Vsak del predstavlja dar za 20 € (lahko podarite 5, 10, 20 €, lahko tudi več). Imamo že 73,5 darovalcev oz. darovalk. Bog povrni.

10. junija 2023 bo potekalo romanje za otroke in njihove družine po poteh Alojzija Grozdeta (Stična, Mirna in Zaplaz). Višina prispevka za avtobus bo še naknadno določena. Zaenkrat prijavljenih 9 oseb.

V nedeljo, 18. 6. 2023, bo nedelja zakonskih jubilantov pri maši ob 9. uri: 5. 10, 15, …, 50. let in naprej. Prijavite se župniku.

Na začetku poletja, med 25. junijem in 27. junijem, vabimo ministrante in njihove starše na ministrantske počitnice. Prijave pri župniku do konca maja. Že 14 prijavljenih.

Prijave in bolj natančne informacije ZA LETOŠNJI ORATORIJ dobite na naslednji povezavi:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4ArHl_VK2CA5ZwzzMCjYBGrJ6_POdOl-xpBWvgUBlhHAw2w/viewform?usp=sharing

 KRONIKA: Hvala veroučenki, ki je župniku in gospodinji, iz popotovanja prinesla lepe male križe za obesek. V soboto, 20. 5. 2023, so možje in nekateri otroci, pokosili travo na bregu za gospodarskim poslopjem. Bilo jih je okoli 9. Bog Vam povrni. V torek, 23. 5. 2023: Gospodar Življenja je k sebi poklical Matejo Perko iz Valburge. Gospod, daj mu večni pokoj in večna luč naj mu sveti. Naj počiva v miru. Amen. V torek, 23. 5. 2023, je po večerni sveti maši v župnišču imel srečanje odbor za praznovanje sv. Urha. V torek, 29. 6. 2023, imamo zahvalno sveto mašo za zlati mašni jubilej nekdanjega župnika Rafka Kralja in s tem se prične tudi 9- dnevnica kot duhovna priprava na patrocinij sv. Urha v nedeljo, 9. 7. 2023, ob 10. uri in maša bo radijsko prenašana. V torek, 4. 7. 2023, goduje sv. Urh in bo slovesna sveta maša. V soboto, 8. 7. 2023, bo dan celodnevnega češčenja. V nedeljo, 9. 7. 2023, bo pri maši ob 10. uri zunanja slovesnost ob godu sv. Urha. Po maši bo v KD Smlednik premierni ogled dokumentarnega risanega filma o življenju sv. Urha ter zgodovini župnije Smlednik in krajev. Po ogledu bo druženje ob hrani in pijači.

MOLITVENI NAMEN: ZA STARŠE LETOŠNJIH PRVOOBHAJANCEV IN PRVOOBHAJANK, DA BI VSE ŽIVLJENJE ŽIVELI PO NAČELIH KRŠČANSKE VERE.

BINKOŠTNA NEDELJA

28. 5. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: ++ Mirko in Manca Mohar

15: maša in srečanje starejših

na obisk pride založba Družina

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

9: šmarnice

9: 9-dnevnice pred 1. sv. obh

PONEDELJEK

29. 5.

SVETA MARIJA, MATI CERKVE

18.30: poljska maša

18.30: 9-dnevnice pred 1. sv. obhajilom

verouk

18.30: šmarnice

TOREK

30. 5.  

 

Valburga – 17.30: + Mateja Perko, 7. dan

18.30: +++ starši Tršan in Milan Dežman, obl.

verouk

18.30: šmarnice

18.30: začetek 9-dnevnice pred obh.

SREDA

31. 5.

OBISKANJE DEVICE MARIJE

18.30: + Marija Burgar, obl.

 

verouk

18.30: šmarnice

18.30: začetek 9-dnevnice pred obh.

ČETRTEK

1. 6.

18.30: + Ivan Dežman, obl.

18.30: 9-dnevnice pred 1. sv. obhajilom

18.30: vrtnice

PRVI PETEK

2. 6.

18.30: 9-dnevnice pred 1. sv. obhajilom

18.30: +++ Alojz Štilec ter Štilec in Stenovec

obisk bolnikov

18.30: vrtnice

PRVA SOBOTA

3. 6.

18.30: 9-dnevnice pred 1. sv. obhajilom

18.30: + Franc Vehovec, obl.

9: čiščenje starši prvoobhajancev

18.30: vrtnice

NEDELJA SV. TROJICE

4. 6. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: za prvoobhajance/nke in družine

9: slovesnost prvega svetega obhajila

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

9: vrtnice