Prihajajoči dogodki
Ned, 10 Dec 2023 ob 00:00

Dogodki tega tedna

Donacije

Zbiramo donatorje za Sveta pisma za naše birmance
Preberite več...

Namenitev dela dohodnine

Davčni zavezanci lahko del dohodnine namenite župniji Smlednik.


Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

6. VELIKONOČNA NEDELJA

 
 

Številka: 20/14. 5. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Izdor, kmet, sv. Zofija, mučenka – prošnji dan; v torek sv. Janez Nepomuk – prošnji dan; v sredo sv. Jošt, puščavnik – prošnji dan; v četrtek sv. Janez I., papež, mučenec – GOSPODOV VNEBOHOD; v petek sv. Urban I., papež – binkoštna devetdnevnica; v soboto sv. Bernardin, duhovnik; nedelja bo 7. VELIKONOČNA NEDELJA – sv. Evgen, škof - leto A.

 »Tedaj sta nanje polagala roke in prejemali so Svetega Duha« (Aps 8,17). Filip je v Samariji doživljal velik uspeh. Na podlagi njegovega oznanjanja služenja je veliko Samarijanov začelo verovati v Gospoda. Poleg tega je izganjal hudobne duhove, ljudi pa ozdravljal bolezni vseh vrst. Množice so se dale krstiti v Jezusovo smrt in vstajenje ter doživljale veselje odrešenja. Zakaj so se torej apostoli v Jeruzalemu sploh ubadali s tem, da so poslali Petra in Janeza v Samarijo? Kaj bi ljudje sploh še potrebovali? Svetega Duha, prav njega! Tako kot je na binkošti spremenil življenje apostolom, ga je spremenil tudi Samarijanom – in nam. Kakšna je ta sprememba? Navajamo nekaj primerov. Brez dvoma je osupljivo biti priča čudežnemu ozdravljenju, kot se je to zgodilo Samarijanom, ali ga celo biti deležen kot nekateri izmed njih. Ko pa Sveti Duh pride prebivat v nas, lahko ozdravi naše ranjene spomine in nas osvobodi vse življenje trajajočih vzorcev greha, krivde in sramu. Dobro je, da se lahko na pamet naučimo molitev ali svetopisemskih odlomkov. Še bolj čudovito pa je, če v nas živi Sveti Duh, ki nam po teh molitvah in odlomkih vdihuje novo življenje in veselje v srce ter nam daje nova spoznanja o svoji ljubezni. Eno je zbrati vso moč za boj proti grehu, nekaj povsem drugega pa je doživeti, da nam Sveti Duh, ki živi v nas, naklanja svojo milost, da se upremo skušnjavi in v času stiske ohranjamo živo vero. V resnici potrebujemo Svetega Duha, da nam prenavlja um, napolnjuje srce in v nas ohranja povezave z Jezusom. Samo še dva tedna nas ločita od binkošti. Kaj bi moral Sveti Duh storiti v nas? »Pridi, Sveti Duh, napolni srca svojih vernih. Pridi, napolni moje srce.« (Beseda med nami, 5-6/2023, str. 30)

Od ponedeljka, 15. 5. 2023, naprej bomo obhajali »križev teden« pred praznikom Gospodovega vnebohoda. Ob 17.30 bo v Hrašah »poljska« sv. maša. Po večerni maši v cerkvi krajše srečanje z ŽPS Smlednik (cca. 10 minut) – povabljeni k maši. Po večerni sv. maši v Smledniku je 2. srečanje ženske skupine s sestro Snežno. Pred srečanjem povabljene k sveti maši.

V torek, 16. 5. 2023, bo ob 17.30 v Mošah »poljska« sv. maša.

V sredo, 17. 5. 2023, bo ob 17.30 v Valburgi »poljska« sv. maša.

V četrtek, 18. 5. 2023, je praznik Gospodovega vnebohoda. Jezus se je dvignil v nebo in s tem dejanjem učencem povedal, da ga ne bodo več videli kot človeka, odslej bo njegova navzočnost med njimi na mnogo višji duhovni ravni, navzoč bo po svojih zakramentih in še zlasti pri sveti maši, v poveličanem božanskem stanju. To so učenci čudoviti razumeli, saj je bila sveta evharistija zanje najpomembnejše dejanje njihovega življenja, srečanje z Vstalim Zveličarjem, odslej se niso samo družili z Odrešenikom, ampak začeli tudi prejemati njegovo poveličano telo in kri pri svetem obhajilu. Naj velikonočne skrivnosti pomagajo tudi nam graditi našo vero v Jezusa. Na praznik Vnebohoda bosta sveti maši ob 7. in 18.30 uri.

V petek, 19. 5. 2023, bo ob 17.30 v Zbiljah »poljska« sv. maša. Na ta dan se bo pri večerni maši v Smledniku začela binkoštna devetdnevnica. Vsak dan bomo goreče molili v čast Svetemu Duhu: najprej za naše birmance, njihove starše in botre, da bi sledili vse življenje navdihom Svetega Duha in ohranili sveto vero kot največjo svetinjo; molili pa bomo tudi za vse druge potrebe: za mir na svetu, razumevanju v družinah in župnijah, za nas same, da bi ostali zvesti kristjani. Za vse dobro nam lahko da moč edino milostno delovanja Svetega Duha. Še posebej bomo prosili, da ne bi sledili poganskim razvadam današnjega časa in častili sodobne malike (imetje, čast, oblast), ki uničujejo v nas smisel za duhovno življenje in vero.

V soboto, 20. 5. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: Hraše od 1 do 20 (1/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. Po večerni maši bo v Smledniku srečanje oratorijskih animatorjev. Imeli bomo katehezo o sveti maši, sledijo pevske vaje in zaključimo z druženjem ob pici. Vabljeni tudi mladi, ki bi se radi pridružili oratorijskim animatorjem.

Nedelja, 21. 5. 2023: Sveti maši sta ob 7. in 9. uri. Pred obema mašama se moli rožni venec. Pri maši ob 9. uri bodo peli oratorijski animatorji. Po drugi maši bo potekal krst. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Že sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 17 prijavljenih. Župnija Smlednik je že v letu 2022 zbirala denarna sredstva za šolanje indijskega bogoslovca. Od 700 € smo zaenkrat v letu 2023 zbrali 310,00 €. Šolnino za šolanje indijskega bogoslovca bomo poslali na začetku leta 2024. Prosim, da na zareze za skrinje ne polagate nobene tiskovine. Sprejemam že mašne namene do konca decembra 2023. Za nove zvočnike in induktivno zanko za slušne aparate lahko darove prinašate župniku. Narejena je podoba ojačevalca in zanke, ki je razdeljena na 226 delov. Kako se nabirajo darovi, se bo videlo na plakatu. Vsak del predstavlja dar za 20 € (lahko podarite 5, 10, 20 €). Ker pa delo vabi tudi k molitvi, bodo zraven svečke z molitvijo oz. spodbudo. Ko prinesete dar, vam župnik v zahvalo izroči svečo z molitvijo. Treba je moliti in delati. Bogu hvala za vašo radodarnost. Imamo že 23 darovalcev oz. darovalk. Bog povrni.

Na začetku poletja, med 25. junijem in 27. junijem, vabimo ministrante na ministrantske počitnice, ki bodo na Gori pri Malenskem vrhu (Poljanska dolina). Čaka nas spanje v šotorih, planinarjenje, adrenalinski park, …. Vabljene tudi družine ministrantov. Prijave pri župniku do konca maja. Že 8 prijavljenih.

Kot morda veste, se bomo letos na oratoriju igrali in učili skupaj s  hobitom Bilbom in druščino. Mnogi ga poznate kot literarnega junaka iz franšize Hobit. Vabljen prav vsak izmed vas! Komaj čakamo, da se (spet) srečamo! Letošnji oratorij bo tako potekal od ponedeljka, 14. 8. do sobote, 19. 8. ROK za oddajo prijav je 10. JULIJ. Prosimo vas, da se prijavnih rokov tokrat ZARES držite, saj kasneje prijave ne bodo več možne. Prijave in bolj natančne informacije donite na naslednji povezavi: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe4ArHl_VK2CA5ZwzzMCjYBGrJ6_POdOl-xpBWvgUBlhHAw2w/viewform?usp=sharing

 

KRONIKA: V soboto, 6. 5. 2023, je godoval sv. Dominik Savio, zavetnik ministrantov. Pri večeri sveti maši je v ministrantske vrste vstopilo 6 ministrantov. Po sveti maši so imeli ministranti druženje v župnišču.  V nedeljo, 7. 5. 2023, je pri drugi maši potekala gasilska maša za PGD Smlednik in PGD Zbilje. Zbralo se je okoli 40 gasilcev in gasilk. Hvala gasilkam in gasilcem za njihovo požrtvovalno in prostovoljno delo ter za njih izrekamo prošnjo, da bi se iz vsake intervencije vrnili živi in zdravi. Ob 14. uri je na Šmarni gori potekala zaobljubljena sveta maša za Smlednik. Zbralo se je okoli 30 ljudi. Povabljeni, da to tradicijo romanja na Šmarno goro poživimo. V ponedeljek, 8. 5. 2023, je po večeri maši potekalo srečanje ŽPS Smlednik. Na binkoštno nedeljo, 28. 5. 2023, bo ob 15. uri potekalo srečanje za starejše. Pri maši se bo delil zakrament bolniškega maziljenja. K tej maši bomo k petju povabili otroke, ker imajo starejši ljudje radi bližino otrok ter tako otrokom vzgajamo čut za empatijo do starejših. Procesija za Sv. Rešnje telo (8. 6.) – procesija bo v četrtek na sam praznik po poti od cerkve do križa pri krožišču in nazaj. Romanje za otroke k Grozdetu bo v soboto, 10. 6. 2023. Zaključna veroučna maša bo v nedeljo, 11. 6. 2023, ob 9. uri - poje otroški zborček. V soboto, 17. 6. 2023, bo ŽPS Smlednik imel konferenco na kolesih. V nedeljo, 18. 6. 2023, bo nedelja zakonskih jubilantov pri maši ob 9. uri: 5. 10, 15, …, 50. let in naprej. Prijavite se župniku. Prenova jedilnice v 1. nadstropju župnišča prav lepo poteka. Od ponedeljka, 8. 5. 2023, do srede, 10. 5. 2023, je Jaka Mišmaš položil keramiko. Delo za polaganje keramike je stalo 935,00 €. V četrtek, 11. 5. 2023, se je ob 17.30 nadškof Stanislav Zore srečal z letošnjimi birmanci in birmankami ter njihovimi starši. Povabil jih je naj zapustijo »varno« razdaljo (cono udobja) in naj si upajo imeti »nevarno« bližino z Bogom – ljubeč odnos. Spodbudil jih je na globoko z Bogom ter k rednemu prejemanju zakramentov spovedi in obhajila. Po večerni maši se je nadškof srečal še z župnijskimi sodelavci.

MOLITVENI NAMEN: ZA NAŠE STARŠE IN BOTRE LETOŠNJIH BIRMANCEV IN BIRMANK, DA BI VSE ŽIVLJENJE ŽIVELI PO NAČELIH KRŠČANSKE VERE.

 

6.  VELIKONOČNA NEDELJA

14. 5. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

8.30: za birmance in birmanke

8.30: + Andrej Bonča, dar. pritrkovalci

6.30: rožni venec

8: rožni venec

8.30: šmarnice

PONEDELJEK

15. 5.

prošnji dan

Hraše - 17.30: poljska maša

18.30: + Štefanija Vrbek, dar. soseda Ana Božič

18.30: šmarnice

verouk

19.15: ŽPS cca. 10 minut

19.15: srečanje ženske skupine

TOREK

16. 5.  

prošnji dan

Moše – 17.30: poljska maša

18.30: + Janez Osolnik; (+ Ivan Podviz ob r. d.)

18.30: šmarnice

verouk

SREDA

17. 5.

prošnji dan

Valburga – 17.30: poljska maša

18.30: ++ Marija in Franc Šetina, dar. Neža le Ronx

18.30: šmarnice

verouk

ČETRTEK

18. 5.

GOSPODOV VNEBOHOD

7: po namenu (499)

18.30: ++ Francka in Stane Jenkole

18.30: šmarnice

PETEK

19. 5.

binkoštna 9-dnevnica

Zbilje – 17.30: poljska maša

18.30: + Antonija Debeljak, dar. Rozmanovi, Breg

18.30: šmarnice

SOBOTA

20. 5

18.30: + Milan Kosec, obl.

18.30: šmarnice

9: čiščenje Hraše 1-20 (1/2)

19.15: oratorijski animatorji

7.  VELIKONOČNA NEDELJA

21. 5. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: +++ brata in starši Vrbek

9: pojejo oratorijski animatorji

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

9: šmarnice

9.45: krst