Prihajajoči dogodki
Ni dogodkov
Oratorij 2023 v Smledniku
Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Napoved dogodkov

Napoved dogajanja v župnij v prihodnjih mesecih
Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

4. VELIKONOČNA NEDELJA – NEDELJA DOBREGA PASTIRJA

 
 

Številka: 18/30. 4. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek SV. JOŽEF DELAVEC – praznik dela, d. p. d.; v torek sv. Atanazij Veliki, škof, cerkveni učitelj – d. p. d.; v sredo SV. FILIP IN JAKOB, apostola; v četrtek sv. Florijan (Cvetko), mučenec; v petek sv. Angel, mučenec – prvi petek; v soboto sv. Dominik Savio, mladenič – prva sobota; nedelja bo 5. VELIKONOČNA NEDELJA – sv. Gizela, opatinja - leto A.

Najtežje in najzahtevnejše poglavje v učbeniku ljubezni nedvomno nosi naslov: Svoboda. Da bi obvarovali sebe, svoje ljube, svoje otroke, družine, svoje krožke in društva, svoje skupnosti in občestva, se zbiramo in za seboj zapiramo in zaklepamo vrata. Kot učenci, preden se jim je prikazal Vstali. Jezus pa pravi, naj bodo vrata odprta. Da lahko hodimo noter in ven. Svobodno in brez strahu. A to je mogoče in možno samo, če je Jezus vrata. Samo z Njim (v Njem, skozi in preko Njega) lahko svobodno in brez strahu vstopamo v katerikoli prostor in situacijo. Samo z Njim in v Njem je pot po »temni dolini« navaden popoldanski sprehod. (Magnificat, 4/2023, str. 431-432)

 

V ponedeljek, 1. 5. 2023, se pričnejo šmarnice, ki bodo od ponedeljka do sobote ob 18.30, v nedeljo pa pri maši ob 9. uri. Vabljeni otroci in odrasli. Posebno vabljeni otroci, ki obiskujete verouk (posebno otroci 3., 8. in 9. R), ter njihovi starši. Sodelovali boste pri procesiji in litanijah. Šmarnice za otroke Dragice Šteh z delom Več kot spletni prijatelj – Blaženi Alojzij Grozde – vzornik za naš čas so nastale ob stoti obletnici rojstva bl. Alojzija Grozdeta, ki je bil goreč kristjan in vdan Marijin častilec. V svojih pesmih je opeval lepoto in dobroto nebeške Matere, h kateri se je tako rad zatekal v svojih stiskah in težavah. Njegovo otroštvo je bilo zaznamovano z revščino, žalostjo in osamljenostjo. Njegova iskrena in trdna vera ga je celo stala življenja. V šmarnicah bomo Grozdetovo pot spoznavali skupaj z najstnikom Filipom in njegovimi mladostnimi preizkušnjami, iskanjem mesta v svetu in družbi.

V četrtek, 4. 5. 2023, se pri maši prične tudi 9-dnevnica pred birmo za pripravnike in pripravnice za prejem zakramenta sv. birme ter njihove starše in botre. Je obvezna. Goduje sv. Florijan, ki je zavetnik gasilcev in gasilk. Hvaležni smo za njihovo prostovoljno požrtvovalno delo.

V petek, 5. 5. 2023, dopoldne po Smledniku obiskujem bolne, onemogle in ostarele. Ker je prvi petek, bo pol ure pred večerno mašo izpostavljeno Najsvetejše, priložnost bo za sveto spoved in pred mašo bodo litanije Srca Jezusovega.

V soboto, 6. 5. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠENJE – 9. uri: Valburga od 61 do konca (2/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. Ker je prva sobota, bo pol ure pred večerno mašo izpostavljeno Najsvetejše, priložnost bo za sveto spoved. Ker goduje sv. Dominik Savio, bodo pripravniki postali »ta pravi« ministranti. Povabljeni vsi ministranti ter njihovi starši. Po maši je druženje.

Nedelja, 7. 5. 2023: Sveti maši sta ob 7. in 9. uri. Pred obema mašama se moli rožni venec. Maša ob 9. uri se daruje za žive in rajne gasilce PGD Smlednik in Zbilje. Ob 14. uri je ma Šmarni gori tradicionalna maša za Smlednik. Kdor bo šel, naj se javi župniku, da bomo šli peš nanjo. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

 

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Že sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 14 prijavljenih. Do sredine aprila je potrebno potrditi hotele v Nemčiji – taki so njihovi pogoji. Župnija Smlednik je že v letu 2022 zbirala denarna sredstva za šolanje indijskega bogoslovca. Od 700 € smo zaenkrat v letu 2023 zbrali 235,00 €. Šolnino za šolanje indijskega bogoslovca bomo poslali na začetku leta 2024. Prosim, da na zareze za skrinje ne polagate nobene tiskovine. Sprejemam že mašne namene do konca decembra 2023. Za nove zvočnike in induktivno zanko za slušne aparate lahko darove prinašate župniku. Narejena je podoba ojačevalca in zanke, ki je razdeljena na 226 delov. Kako se nabirajo darovi, se bo videlo na plakatu. Vsak del predstavlja dar za 20 € (lahko podarite 5, 10, 20 €). Ker pa delo vabi tudi k molitvi, bodo zraven svečke z molitvijo oz. spodbudo. Ko prinesete dar, vam župnik v zahvalo izroči svečo z molitvijo. Treba je moliti in delati. Bogu hvala za vašo radodarnost.

Na začetku poletja, med 25. junijem in 27. junijem, vabimo ministrante na ministrantske počitnice, ki bodo na Gori pri Malenskem vrhu (Poljanska dolina). Čaka nas spanje v šotorih, planinarjenje, adrenalinski park, …. Vabljene tudi družine ministrantov. Prijave pri župniku do konca maja.

 

KRONIKA: Imamo tudi novo velikonočno svečo (190 €), ki je iz parafinskega voska in ima vložek na tekoči vosek. Je blagoslovljena. Lepo bogoslužje nas vabi, da imamo globok in živi odnos z Bogom. Iz nabiralnika pred oltarjem Lurške Marije smo 36 € nakazali Škofijski Karitas za projekt Stiska, preko katerega pomagajo socialno ogroženim družinam, posameznikom, starejšim, bolnim in brezdomcem. V ta nabiralnik dajete darove za nakup novih čajnih sveč, del pa bomo namenili v dobrodelne namene. V petek, 21. 4. 2023, je med sveto mašo imel pričevanje kapucinski brat Luka Modic za birmance in birmanke ter njihove starše in botre. Vesel je, da se je rodil v verni družino. Že od otroka naprej je preračunaval tako, da bo za njega najboljše. Prosil je, da bi njegov oče, ki je zbolel za rakom, ozdravel, vendar je pri njegovih 12. letih umrl. Takrat je Bogu prvič »globinsko« zameril in začel je hoditi stran od Njega. Začel je kaditi, piti in postal je spolno aktiven. Tega greha nečistosti ni več povedal pri spovedi in kmalu ni več hodil k spovedi. Kadar mu je pa v življenju bilo težko, je pa molil rožni venec (na skrivaj), ki ga je dobil pri birmi. Ko je študiral v Benetkah, ga je socimer Filip, ki je bil ateist, našel, kako na WC-ju na skrivaj moli rožni venec. Začel ga je zafrkavati zaradi vere, vendar vmes mu je postavljal tudi resna o veri vprašanja. Ker ni znal odgovoriti, je doma med počitnicami pogledal v katekizem, da je kasneje Filipu lahko odgovoril. Nekega dne mu Filip poved, da bi bil rad krščen in ga vpraša, če bi bil njegov botre. Luka je spoznal, da ne živi veri primerno in da Filipu ne bo dober zgled. Odprl je Sveto pismo na mesti, kjer je bila spodbuda: »To pa mu bodi v zgled«. Odločil se je, da mu bo v zgled in zato je začel spet hoditi k maši in k spovedi. Ko je doštudiral, je izgubil pokojnino po očetu. Vendar on je preračunal, da jo še potrebuje, zato se je vpisal na Teološko fakulteto. V referatu mu ni hotela takoj napisati potrdila, zato je bil primoran, da obiskuje predavanja in vmes mu je postalo všeč. Zato se je nekega večer odločil, da ne bo več preračunaval, ampak se bo dal Gospodu na voljo in od takrat je srečen. Če bi lahko kaj spremenil, bi ohranil dar čistosti. Cerkev je bila polna.  Na ta dan se je končalo tudi beljene jedilnice v župnišču. V soboto, 22. 4. 2023, g. Marko na zunanji strani župnišča napeljal nove delujoče varovalne kamere, ki so priključene na snemalnik. Vse to je stalo 771,99 €.  Ob 16. uri pa je župnik na Flancanju blagoslovil ljudi in sadike, ki so jih ljudje prinesli. V nedeljo, 23. 4. 2023, so pri 9. maši prvič peli otroci 1. in 2. r. ter drugi otroci. Hvala Tanji, ki jih je na to pripravila. Hvala tudi za pogostitev po maši. V ponedeljek, 24. aprila 2023, po maši je bilo uvodno srečanje ženske skupine v naši župniji. Po izvedenem bogoslužju Svetovnega molitvenega dne smo se odločile, da se enkrat mesečno dobivamo, nekaj zmolimo in se pogovarjamo o ženskah v Svetem pismu. Za uvod nam je nekaj o ženskah v judovstvu povedala odlična poznavalka, biblicistka s. dr. Snežna Večko. Dogovorile smo se, da se naslednjič dobimo v ponedeljek, 15. maja, po maši.

MOLITVENI NAMEN: ZA ŽIVE IN RAJNE GASILCE IN GASILKE.

4.  VELIKONOČNA NEDELJA

30. 4. 2023

LETO A

Nedelja dobrega pastirja

7: za žive in rajne župljane

9: + Marija Oblak, obl.; (za zdravje)

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

PONEDELJEK

1. 5.

SV. JOŽEF DELAVEC – Praznik dela

18.30: ++ starši Franc in Ivana Kosec

18.30: začetek šmarnic

Praznik dela – d. p. d.

TOREK

2. 5.  

Zbilje – 17.30: + Stanislav Jenko, 30. dan

18.30: + Ivan Jenko (Štajtov)

d. p. d.

18.30: šmarnice

SREDA

3. 5.

18.30: + Metod Bobnar, obl.

verouk

18.30: šmarnice

ČETRTEK

4. 5.

18.30: + Manca Mohar, dar. Miklavčič iz Smlednika

 

18.30: šmarnice

18.30: 9-dnevnica pred birmo

PETEK - prvi

5. 5.

18.30: + Andrej Bonča, dar. pritrkovalci

18.30: 9-dnevnica pred birmo

obisk bolnikov

18.30: šmarnice

SOBOTA - prva

6. 5

18.30: + straši Bonča, dar. Podvizovi iz Pungarta

18.30: 9-dnevnica pred birmo

9: čiščenje Valburga 61 do konca (2/2)

5.  VELIKONOČNA NEDELJA

7. 5. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: za rajne in žive gasilce in gasilke

Šmarna gora - 14: po namenu

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

9: šmarnice

9: 9-dnevnica pred birmo