Prihajajoči dogodki
Ni dogodkov
Oratorij 2023 v Smledniku
Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Napoved dogodkov

Napoved dogajanja v župnij v prihodnjih mesecih
Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

2. VELIKONOČNA, BELA NEDELJA – USMILJENI JEZUS

 
 

Številka: 16/16. 4. 2023

Leto: XXX 

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Rudolf, mučenec; v torek sv. Apolonij, mučenec; v sredo sv. Leon IX., papež; v četrtek sv. Teotim, škof; v petek sv. Anzelm, škof, cerkveni učitelj; v soboto sv. Aleksandra, mučenka; nedelja bo 3. VELIKONOČNA NEDELJA – sv. Jurij, mučenec - leto A.

»Hvalili so Boga in vsi ljudje so jih imeli radi« (Apd, 2,47). Kako čudovit prizor! Izkušnje Svetega Duha so prvim vernikom tako spremenile življenje, da si niso mogli kaj, da ne bi skupaj slavili Gospoda in drug drugega ljubili kot ena družina. Toda ta idila ni dolgo trajala. Že kmalu zatem so se prikradli predsodki in težnja po uveljavljanju posameznikov, zato so nekateri zanemarjali potrebe ubogih vdov med seboj (prim. Apd 6,1). Pozneje je nekaj članov teh pretežno judovskih krščanskih skupnosti začelo govoriti poganom – zmotno – da se morajo dati obrezati, če se hočejo »odrešiti« (Apd 15,1). Ta poskus, da bi Nejude obravnavali kot drugorazredne ljudi, je med verniki povzročil precejšnje nesoglasje (prim. Apd 15,2). Ob takih zgodbah se utegnemo vprašati: Kakšno upanje ima naša Cerkev, če že prvi kristjani niso mogli živeti skupaj? Danes je nedelja Božjega usmiljenja, ko se veselimo čudovite novice, da je Bog vselej pripravljen odpuščati in ozdravljati razkol. Vzemimo za primer prvo Cerkev. Glede na vse skupaj ne bi smela trajati več kot desetletje ali dve, v resnici pa ni le preživela, temveč je še naprej rasla in se širila, zato ker se je Božje usmiljenje izlivalo pri vsaki evharistiji in vsakokrat, ko so se ljudje zbrali, ter omehčalo srca ljudi in jih spodbudilo, da so spore umirjeno in ljubeznivo reševali. Kako prepričljivo pričevanje za Boga, čigar usmiljena ljubezen premaguje vse mogoče ovire. Božje usmiljenje se razliva tudi danes. Sleherno nesoglasje in spor lahko razrešimo, ko se zberemo, da ga skupaj slavimo, priznamo, da ga potrebujemo, in si prizadevamo, da ljubezen postane naš cilj. Božje usmiljenje lahko izmije vse grehe in ozdravi vse odnose. Jezus, naš usmiljeni Zveličar, nam je vedno pripravljen pomagati, da bi se ljubili med seboj. »Gospod Jezus Kristus, usmiljeni Božji Sin, združi ljudi v ljubezni.« (Beseda med nami, marec-april 2023, str. 64)

 

V torek, 18. 4. 2023, je po večerni sveti maši srečanje skupine »Pogovor za dušo«.

Župnijska Karitas obvešča, da bomo v sredo, 19. 04. 2023, med 17. in 18. uro zbirali  spomladanska in poletna oblačila. Oblačila, ki jih ne potrebujete več in bi jih lahko uporabili še drugi, jih prosimo prinesite  v prostore Karitas.  Že vnaprej se vam zahvaljujemo za vaše darove! Prav tako vabljeni tudi tisti, ki potrebujete obleke ali vam lahko pomagamo kako drugače. Prav tako se vam zahvaljujemo, da ste postni čas preživeli skromno in ste privarčevana sredstva namenili ljudem v stiski.

V četrtek, 20. 4. 2023, je po večerni sveti maši češčenje Najsvetejšega.

V petek, 21. 4. 2023, bo pri večerni sveti maši pričevanje kapucinskega brata Luka Modica. To pričevanje je obvezno za birmance in birmanke (8. in 9. R.) ter njihove starše in botre. Povabljeni tudi starši prve triade ter starši in otroci druge triade ter vsi farani in faranke župnije Smlednik. Društvo za ustno zgodovino bo v kulturnem domu ob 19.30 skupaj s KUD organiziral projekcijo dokumentarnega filma 'Zgodba Save' in pogovor o Savi v kulturni dediščini Smlednika (spomini starejših krajanov).

V soboto, 22. 4. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: Valburga od 46 do 60 (2/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. Pri večerni sveti maši sodeluje skupnost Barka. Med to mašo bo nabirka za vzdrževanje božjega groba v Sveti deželi. Na vaškem vrtu bo ob 16. uri Flancanje. Program bo vseboval izmenjavo sadik, nastop pevskega zbora in folklorne skupine, nagradni kviz za otroke na Vaškem vrtu, pogostitev, druženje. Tematska rdeča nit bo voda. Če ste iz Smlednika ali bližnje okolice, prosimo, po možnosti pridite peš ali s kolesom!

Nedelja, 23. 4. 2023: Sveti maši sta ob 7. in 9. uri. Pred obema mašama se moli rožni venec. Otroci 1. in 2. razreda bodo s petjem sodelovali pri sveti maši ob 9. uri. Otroci pridejo v cerkev ob 8.30 uri. Vabljeni, starejši bratci in sestrice, pa tudi vsi ostali otroci, ki bi želeli sodelovati. Peli bodo tudi v nedeljo, 11. 06. 2023, ob 9.uri - ob zaključku verouka. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

 

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Že sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 14 prijavljenih. Do sredine aprila je potrebno potrditi hotele v Nemčiji – taki so njihovi pogoji. Župnija Smlednik je že v letu 2022 zbirala denarna sredstva za šolanje indijskega bogoslovca. Od 700 € smo zaenkrat v letu 2023 zbrali 205,00 €. Šolnino za šolanje indijskega bogoslovca bomo poslali na začetku leta 2024. Prosim, da na zareze za skrinje ne polagate nobene tiskovine. Sprejemam že mašne namene do konca decembra 2023.

V ponedeljek, 24. aprila 2023, je ženska skupina (v ustanavljanju) v naši župniji v goste v smleško župnišče povabila sestro Snežano, ki nam bo govorila o položaju žensk v starozaveznem času. Povabljeni vsi, ki vas ta tema zanima.

 

KRONIKA: V nedeljo, 9. 4. 2023, ste pri velikonočnem ofru darovali za potrebe cerkve – za novo ozvočenje. Dobri ljudje ste zbrali 4.226,91 €. Bog vam povrni. Med mašami velikonočnega tridnevja sem bil obveščen, da je nekdo prejel hostijo na roke, ni pa se obhajal. To osebo ste dolžni opozoriti. To dejanje je svetoskrunstvo. Zato vas spominjam, da se je vedno treba obhajajti pred duhovnikom oz. izrednim delivcem. V sredo, 12. 4. 2023, so se v jedilnici v župnišču nadaljevala obnovitvena dela. Skozi steno na zunanjo stran sta se zvrtali dve luknji za dovod zraka za kaminsko peč. Stroški le tega so bili 35,36 € (2 – krat dvokomponentna masa za pritrditev vrtalne naprave). Hvala za izposojene vrtalne mašine in orodja za boglonaj. V torek, 11. 4. 2023,  je bilo po večerni sv. maši srečanje za starše 8. in 9. razreda kot priprava na sv. birmo. Skupaj smo molili, pogledali filmček o sv. birmi, se pogovarjali, razdelili naloge in naredili mail listo za informiranje. Župnik je tudi opozoril, da se je za obisk cerkve potrebno dostojno in lepo obleči. Najprej pa je potrebna notranja priprava in da nismo v stanju velikega greha. Tudi staršem in botrom je lepo priporočena sveta spoved.

MOLITVENI NAMEN: ZA DRUŽINE NAŠIH BIRMANCEV IN PRVOOBHAJANCEV.

 

2.  VELIKONOČNA NEDELJA

16. 4. 2023

LETO A

Bela nedelja in nedelja Božjega usmiljenja

7: za žive in rajne župljane

9: +Miha Šifrar

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

15: dekanijsko srečanje ŽPS-jev v Cerkljah

PONEDELJEK

17. 4.

18.30: +++ starši in Robert Jeraj;

(+ Andrej Bonča, dar. svakinja Helena)

verouk

 

TOREK

18. 4.  

18.30: + Vida Kosmač, dar. Zupančičevi;

(+ Štefanija Vrbek, dar. Vršičevi)

Verouk

19: skupina Pogovor za dušo

SREDA

19. 4.

7: + Alojz Mohar, obl.

verouk

17-18: Karitas zbiralna akcija

ČETRTEK

20. 4.

18.30: ++ Marija in Julij Levpušček

 

19: molitev pred Najsvetejšim

PETEK

21. 4.

18.30: ++ Vinko in Zofka Cuderman

18.30: pričevanje brata Luka

19.30: KUD – zgodba o Savi

SOBOTA

22. 4

18.30: + Stane Albreht

18.30: sodeluje skupnost Barka

9: čiščenje Valburga 46-60 (2/2)

16: vaški vrt - Flancanje

3.  VELIKONOČNA NEDELJA

23. 4. 2023

LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: + Rajko Jenko, obl.

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

9: pojejo otroci 1. in 2. R. ter ostali osnovnošolski otroci