Prihajajoči dogodki
Ni dogodkov
Oratorij 2023 v Smledniku
Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Napoved dogodkov

Napoved dogajanja v župnij v prihodnjih mesecih
Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

VELIKA NOČ, GOSPODOVO VSTAJENJE

 
 

Številka: 15/9. 4. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: NA VELIKONOČNI PONEDELJEK D.P.D. sv. Ezekiel, prerok; v torek – velikonočna osmina sv. Stanislav, škof, mučenec; v sredo – velikonočna osmina sv. Viktor, papež; v četrtek – velikonočna osmina sv. Martin I., papež, mučenec; v petek – velikonočna osmina sv. Lidvina, devica; v soboto – velikonočna osmina sv. Helena, kneginja; nedelja bo 2. VELIKONOČNA NEDELJA – bela nedelja, nedelja Božjega usmiljenja – sv. Bernardka Lurška - leto A.

Moj napuh me zavede, da se dostikrat zanašam ali pa celo sklicujem na svoj intelekt, razgledanost in načitanost. Pa vendar za vero v vstajenje ni nujno potreben razum (glej Jn 20,9), pač pa kondicija: Marija Magdalena je vstala navsezgodaj, nato stekla od groba k učencem, Peter in oni drugi učenec pa sta na to tekla nazaj … Intelekt je Božji dar, razgledanost in načitanost stvar študija in branja, kondicija pa se pridobi (in ohranja) z vsakodnevno vadbo. Vera je milost, a je tudi vaja, volja in nenazadnje poznavanje poti – da se ne izgubiš na poti h grobu in od njega. Bolj kot učenih pridig in predavanj si želim družbe s primernim tempom na Poti. (Magnificat, marec 2023)

Velikonočno voščilo slovenskih škofov za veliko noč 2023 - »Jaz sem z vami vse dni, do konca sveta«. Dragi bratje in sestre v Kristusu, praznujemo najlepši in največji praznik človeštva, praznik zmage življenja nad smrtjo, praznik velike noči. Bog se je v Jezusu Kristusu razodel kot Bog življenja, kot Bog, ki vidi stisko svojega ljudstva, ki je vstopil v človeško zgodovino, ki je »vzel nase naše slabosti in si naložil naše bolezni« (Mt 8,17), da bi lahko človeška narava po njem dosegla novo življenja. Velika noč je prehod iz starega v novo, iz smrti v življenje, iz zemeljskega v večno, pri čemer pa človek ni več prepuščen samemu sebi in svojim umrljivim močen. Vstali je svojim učencem pred odhodom k Očetu obljubil, da bo z njimi »vse dni, do konca sveta« (Mt 28,20). Z vstopom Božjega Sina v človeško meso, je človeku v njegovem telesu odprl »novo in živo pot« iz človeškega v Božje (Heb 10,20). To je pot, ki se uresničuje v življenju po njegovih besedah, po poti ljubezni, ki »ne išče svojega, se ne pustu razdražiti, ne misli hudega, se ne veseli krivice, veseli pa se resnice« (1Kor 13,5-6), po poti gorčičnega zrna, ki pade v zemljo in umre, da lahko sprejme njegovo življenje in obrodi sad. Podaril nam je Očetovega Duha, ki prečiščuje naše misli, poglede in hotenja, da bi se lahko vedno bolj prepoznavali kot njegovi sinovi in hčere, ki se učimo živeti skupaj v občestvu Cerkve, da bi lahko uresničili svoje poslanstvo. Dragi bratje in sestre, to vero v moč Božjega življenja, ki je po Kristusovemu trpljenju in vstajenju nepreklicno vstopilo v naše življenje, da ga dopolni in izpolni, želimo škofje deliti z vsemi prebivalcem Slovenije. Naj veselje velikonočnega praznika okrepi vse ostarele, bolne in osamljene, vse begunce in nemočne. Naj blagoslov velike noči doseže vse naše rojake na tujem in vse ljudi dobre volje. Kristus je vstal za vse. Aleluja! Msgr. dr. Maksimilijan Matjaž, celjski škof

Velikonočnemu voščilu naših škofov se pridružujemo tudi mi: župnik David s člani Župnijskega pastoralnega sveta in vsi, ki delujemo v duhovno dobro naše župnije. Tudi naša Karitas želi vsem blagoslovljeno veliko noč. Otroci iz 3., 4., 5., in 6. razreda verouka so s katehetinjo Mileno izdelovali voščilnice za starejše za Veliko noč, za kar se jim Karitas posebno zahvaljuje. Hvala tudi vsem, ki ste sodelovali pri pripravi praznovanja Velike noči: mežnarju, krasilki, čistilkam, postavljavcem božjega groba in ječe, zborovodkinji, organistu, pevcem in pevkam, pritrkovalcem, ministrantom, nosilcem bander in neba, bralcem in bralkam, pomočnikom pri blagoslovu velikonočnih jedil in ognja, urejevalcem okolice, udeležencem in udeleženkam velikonočnih obredov ter dobrotnikom naše  župnije, tistim, ki molite in darujete trpljenje za blagoslov naše župnije, ključarjem in mežnarjem, članom ŽPS ja in ŽK, faranom in farankam naše župnije. VSEM KLIČEMO VESELA ALELUJA!

Na velikonočni ponedeljkom, 10. 4. 2023, bosta sveti maši ob 7. in 9. uri. Kristjani se na današnji dan spominjajo prikazovanja vstalega Jezusa njegovima učencema na poti v Emavs. Le-ta sta ga prepoznala po lomljenju kruha in novico sporočila tudi drugim, kar ja zapisano tudi v Svetem pismu. Današnji dan pa je po starem ljudskem običaju namenjen tudi obiskom, na katerih naj bi verniki novico o Jezusovem vstajenju delili s sorodniki in prijatelji ter ostalimi.  

V torek, 11. 4., 2023, je veroučno srečanje. Po večerni maši v Smledniku je srečanje za starše 8. in 9. R. kot priprava na birmo. Pred srečanjem starši povabljeni k sveti maši.

V sredo, 12. 4., 2023, so veroučna srečanja.

V četrtek, 13. 4. 2023, je po večerni sveti maši češčenje Najsvetejšega.

V soboto, 15. 4. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE – 9. uri: Valburga od 46 do 60 (1/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. Po večerni maši je v župnišču srečanje z oratorijskimi animatorji. Imeli bomo katehezo o sv. maši, pevske vaje za nedeljsko mašo in druženje ob pici.

Nedelja, 16. 4. 2023: Sveti maši sta ob 7. in 9. uri. Pred obema mašama se moli rožni venec. Pri maši ob 9. uri sodelujejo oratorijski animatorji. Ob 15. uri je v Cerkljah na Gor. dekanijsko srečanje ŽPS-jev. Ob 14.30 se odpravimo prosi temu kraju. Prijave zbira Marta Hočevar. Družine z malimi otroki in tudi družine z mladostniki povabljeni, da se usedete spredaj, da vidijo na oltar – prinašajte otroke k Jezusu, da jih blagoslavlja. Ko gremo k obhajilu, je prav, da čakam že v vrsti, da duhovnik z Jezusom ne čaka, ko pride obhajat.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). Že sprejemamo prijave in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 14 prijavljenih. Do sredine aprila je potrebno potrditi hotele v Nemčiji – taki so njihovi pogoji. Župnija Smlednik je že v letu 2022 zbirala denarna sredstva za šolanje indijskega bogoslovca. Od 700 € smo zaenkrat v letu 2023 zbrali 160,00 €. Šolnino za šolanje indijskega bogoslovca bomo poslali na začetku leta 2024. Prosim, da na zareze za skrinje ne polagate nobene tiskovine. Sprejemam že mašne namene do konca decembra 2023.

KRONIKA: V soboto, 1. 4. 2023, je potekalo čiščenje župnijske cerkve sv. Urha in okolice kot priprava na praznovanje Velike noči. Povabljene so bile vse skupine in odziv je bil dober. Bog Vam povrni. V župnišču je skupina šestih mož čistila jedilnico v 1. nadstropju v župnišču. Do velbov je bilo potrebno odstraniti pesek, ki se je znosil na traktorsko prikolico. Bog Vam povrni. V KUD-u Smlednik pa so otroci z katehetinjama in starši najprej imeli katehezo o bl. Lojzetu Grozdetu (3. del). Po katehezi so odšli na Kalvarijo, kjer so imeli pobožnost križevega pota. Po vrnitvi so imeli malico, po njej pa so pod vodstvom Albince izdelovali butarice. Oratorijski dan se je zaključil z druženjem ob picah. Hvala Mileni, Brigiti in Albinci za pomoč pri izpeljavi tega dneva. V nedeljo, 2. 4. 2023, je bila cvetna nedelja. Hvala vsem, ki ste pomagali z branjem pasijona. Hvala zboru, mežnarju in ministrantom za pomoč pri procesiji pri 9. maši. Puščica je bila namenska za obnovitvena dela v jedilnici in ste dobri ljudje zbrali 1.022,66 €. Bog Vam povrni. Od torka, 4. 4. 2023, do četrtka, 6. 4. 2023, so se v jedilnici v župnišču nadaljevali prenovitvena dela pod vodstvom nadzornika. Župnik in zidar sta trhlene lesene vezi zamenjala z betonskimi vezmi. Nad velbi sta vlila plast ekspandirane gline, ki je lahka in hkrati lahko  nosi estrih. Ker je kaminska peč v prostoru stala na pesku, se je nagnila in počila, zato smo jo odstranila. Postavila se bo nova kaminska peč. Uporabile se bodo stare pečnice, vendar bo sedaj nova peč obložena s šamotno opeko. Peč se bo postavila, ko bo položena talna keramika. Ker bo v jedilnici tudi talno gretje, smo izdolbli luknji za regulacijsko omaro. Stroški ulitja dveh betonskih vezi (10 vreč suhega betona) in podlage iz ekspandirane gline nad velbi ter položitev toplotne izolacije iz stirodurja (23 vreč po 50 L gline in 9 vreč cementa, 15 m2 stirodurja) so bili v višini 805,77 €. V ponedeljek, 3. 4. 2023,  je bilo po večerni sv. maši srečanje ŽPS Smlednik. Lepo bi bilo, da bi pri večjih praznikih pri prvi oz. drugi maši imeli pevca ali pevko, ki bi vodil/a ljudsko petje. 7. 5. 2023 bo župnija Smlednik imela tradicionalno mašo na Šmarni gori ob 14. uri. Še bolj bomo ljudi povabili na romanje k sv. Urhu v Nemčijo.

MOLITVENI NAMEN: ZA VSE BOLNE IN DRUGAČE TRPEČE LJUDI, NAJ JIM VELIKONOČNI PRAZNIKI PRINESEJO NOTRANJI MIR IN ŽIVO VERO V MOČ VSTALEGA KRISTUSA.

VELIKA NOČ

9. 4. 2023

LETO A

6.30: za žive in rajne župljane

10: ++ Tatjana Globočnik in Anton Novak; (+++ Dušan Silič in starši)

6.00: rožni venec

6.30: vstajenje, procesija in sv. maša

9.30: rožni venec

VELIKONOČNI PONEDELJEK

D.P.D. - 10. 4.

7: + Marjana Zupančič

9: +++ brati in starši Vrbek

Velikonočna osmina

TOREK

11. 4.  – vel. osm.

18.30: +++ Metod Bobnar, dar. družina Zorman

Verouk

19: srečanje za starše 8. in 9. R.

SREDA

12. 4.

7: za nove duhovne poklice in svetost duhovnikov

Zbilje - 17.30: + Stane Jenko, 7. dan

velikonočna osmina

Verouk

ČETRTEK

13. 4.

18.30: + Manca Mohar, dar. družina Jenko iz Žej;

(+ Marta Vidmar, dar. krstna botra)

velikonočna osmina

19: molitev pred Najsvetejšim

PETEK

14. 4.

18.30: ++ Janez in Marija Jenko; (+ Ivan Banič, dar. nečakinja Fani z družino)

velikonočna osmina

SOBOTA

15. 4. - vel. osm.

18.30: + Daniel Kos

9: čiščenje Valburga 46-60 (1/2)

19.15: oratorijski animatorji

2.  VELIKONOČNA NEDELJA

16. 4. 2023

LETO A

Bela nedelja in nedelja Božjega usmiljenja

7: za žive in rajne župljane

9: +Miha Šifrar

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

9: sodelujejo oratorijski animatorji

15: dekanijsko srečanje ŽPS-jev v Cerkljah