Prihajajoči dogodki
Ni dogodkov
Oratorij 2023 v Smledniku
Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Napoved dogodkov

Napoved dogajanja v župnij v prihodnjih mesecih
Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za ozvočenje v cerkvi sv.Urha
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

5. POSTNA, TIHA NEDELJA

 
 

Številka: 13/26. 3. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Rupert, škof; v torek sv. Bojan, knez; v sredo sv. Bertold, redovnik; v četrtek sv. Amadej (Bogoljub), vojvoda; v petek sv. Kornelija, mučenka; v soboto sv. Irena in Agapa, mučenki; nedelja bo 6. POSTNA, CVETNA NEDELJA – sv. Evstazij, opat - leto A.

Tiha nedelja – tiha moč. Peta postna nedelja se imenuje tudi tiha nedelja. Danes skoraj nismo več vajeni, da bi se kaj imenovalo tiho. Vse je samo glasno, hrupno, zadušljivo od premnogih glasov. A vendar je tudi tišina lepa, koristna, polna moči. Kajti tišina ni samo odsotnost glasov, tišina je pot do velikih misli in dejanj, je pot do človeka, pot do sebe in pot do Boga. Ko odstranimo hrup, ko se znajdemo v oazi miru, se nam odprejo ušesa srca. V tihoti zaslišimo glas, ki nezmotljivo presega naše besede, naša dejanja. V tihoti zaznamo glas Stvarnika in glas Besede. Ta glas pogosto zmoti našo nemirno hojo skozi življenje, vabi k spremembi, k poboljšanju. Sprememba je težka, zato se tihote izogibamo. Knjige nočemo odpreti, ker bi se ob tihoti, ki spremlja branje, zagledali nepopolne. Zato se raje zamotimo z mediji, ki so hrupni, ki pritegnejo vso našo pozornost. Raje životarimo, kot pa bi živeli. A Jezus vedno znova prihaja k nam. Nam kaže pot. S svojimi besedami in s svojimi dejanji. Jezus se je večkrat umaknil v samoto in se potem vrnil k ljudem, poln bogatih misli in velikih dejanj. Samo iz globoke tihote, kjer se duša lahko približa večnosti, Bogu, so lahko zrasle besede: Jaz sem vstajenje in življenje. Samo iz tihote, v kateri se duša napolni z močjo, ki je Božja moč, je lahko dozorel Jezusov vzklik: Lazar, pridi ven! Tiha nedelja naj bo začetek naše poti k sebi, k bližnjemu in k Bogu. Odkrivajmo tišino, odkrivajmo lepoto neslišnega sveta, odkrivajmo moč, ki zmore celo mrtve priklicati v življenje. (Lojze Kozar ml., Magnificat)

V nedeljo, 26. 3. 2023, je 5. postna nedelja. Ob 14. uri bo križev pot na Kalvariji, ki ga vodi šolska mladina. V primeru dežja je ta križev pot v cerkvi sv. Urha. Lepo vabljeni.

Radijski misijon Ko se temelji reda podirajo – Kaj more storiti pravični? (Ps 11, 3) bo na Radiu Ognjišče od 26. marca do 1. aprila 2023. S svojimi razmišljanji v osrednjih dnevnih govorih (ob 17.00) bo sodeloval nadškof msgr. dr. Marjan Turnšek. V kratkih pričevanjih, svetovalnici in pogovorih, bodo sodelovali tudi drugi duhovniki, redovniki, redovnice in laiki. Misijonski nagovori bodo vsak dan ob 11.15 in 17.00. Ponovitev bo vsak večer med 22. in 24. uro. Posnetki bodo na voljo tudi v radijskem arhivu, na spletni strani Radia Ognjišče. V času radijskega misijona je petek, 31. marca, načrtovan kot spovedni dan – za našo dekanijo v Cerkljah na Gor.

Letošnji teološki simpozij z naslovom Vi ste sol zemlje in luč sveta (Mt 5,13-14). Pričevanjska razsežnost vere, ki ga organizira Teološka fakulteta UL, bo v sredo, 29. marca 2023, od 9.00 do 12.15, po spletu (aplikacija Zoom). Povezava: https://uni-lj-si.zoom.us/j/94495712062; ID: 944 9571 2062.  Prijava ni potrebna!

V četrtek, 30. 3. 2023, je po maši češčenje Najsvetejšega.

V petek, 31. 3. 2023, je po večerni maši pobožnost križevega pota. Pri njem sodelujejo birmanci in birmanke, ki niso prišli na obvezni križev pot v nedeljo, 19. 3. 2023, na Kalvariji.

V soboto, 1. 4. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠENJE – 9. uri: čistijo vse skupine, ker je to generalno čiščenje pred Veliko nočjo. Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – starši, ki otroke pripeljete na oratorije, pa greste na čiščenje. Ob 9. uri se v KUD Smlednik prične 3. oratorijski dan bl. Lojze Grozde in post. Najprej bo kateheza o bl. Grozdetu (9-10), sledi pobožnost križevega pota na Kalvariji (10-11). Po prihodu nazaj je malica (11-11.15), po njej sledi izdelava baganc (11.15-13). Otroci sami naberete nekaj šib in cipresovih vej ter to prinesete s seboj. Okoli 13. ure pa je pica. Dar za oratorij je 5 €. Prijavite se pri verouku. Birmanke in birmanci, ki niste mogli zaradi drugih obveznosti, biti celotno na duhovnih vajah, se pridružite ta dan (vaš prispevek je že poravnan). Pri sobotni večerni nedeljski maši je že blagoslov oljk.

V nedeljo, 2. 4. 2023, je 6. postna, cvetna nedelja. Svete maše so ob 7., 9. in 17.15 uri – pri vseh mašah se bere pasijon in puščica bo namenjena obnovi prostora v jedilnici. Pred obema mašama dopoldne se moli rožni venec. Pri mašah ob 7. in 17.15 bo krajši blagoslov oljk in zelenja; ob 9. uri pa bo blagoslov oljk, butarc in zelenja pri KUD Smlednik in potem sledi procesija v Cerkev. Oljka ni zastonj, ampak se zadnjo da dar,  s katerim podpirate obnove slovenskih istrskih cerkva. Ob 17. uri bo križev pot v cerkvi in priprava na spoved, sledi maša in priložnost za velikonočno spoved. Na voljo bodo tuji spovedniki.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Bolj natančen opis najdete na župnijski spletni strani. Dar za romanje je 314 € na osebo (ob udeležbi 48 oseb). že sprejemamo in lahko dar za romanje prinašate tudi po obrokih. Do sedaj 5 prijavljenih.

Od 26. do 29. junija 2023 bi z ministranti, seveda ob prisotnosti odraslih poromali z vlakom v Rim. Prosim, da se sedaj prijavite, da vidim, kakšno je zanimanje, ker je stvari treba rezervirati. Župnija Smlednik je že v letu 2022 zbirala denarna sredstva za šolanje indijskega bogoslovca. Pri stranskem oltarju »lurške« Marije zopet stoji stojalo za sveče. Zraven stoji stojalo z molitvijo, zraven pa je stojalo za prostovoljni dar – to je dar za nove čajne sveče in dar pomoč ljudem v stiski. S 3. 4. 2023 se delavniške sv. maše pričnejo ob 18.30 in te maše bodo zopet v cerkvi.

 

KRONIKA: V petek, 17. 3. 2023, je po večerni maši v KUD Smlednik pirniški župnik imel srečanje z naslovom Islam izziv za sodobno Cerkev. Udeležilo se ga je 14 oseb. Islam je strogi monoteizem in je legalistična vera. To pomeni, da je potrebno dosledno izpolnjevati verske predpis šarije. Ker ga muslimana dela izpolnjevanje predpisov šarije, se šariji ne bo odpovedal. Svoje vere ne bo prilagodil okolju, ampak bo okolje prilagodil svoji veri. Utopično je pričakovati, da so bo inkulturiral v evropsko tradicijo. Dejstvo je, da so muslimani med nami. Vendar  mi določamo, do kje gre njihova svoboda. To pa ne določamo z nasiljem, ampak tako, da pokažemo z življenjem, da smo kristjani, da se zavedamo svoje krščanske istovetnosti. V soboto, 18. 3. 2023, je bilo romanje mož, mladeničev in dečkov. Poleg župnika je na romanje šlo še 17 predstavnikov moškega spola. Začeli smo s sv. maše v cerkvi sv. Urha v Smledniku. Ko smo se po maši peljali v Ivančno gorico, smo molili rožni venec. Po kavi smo okoli 9. ure vstopili v župnijsko cerkev sv. Jožefa. To je mlada župnija, ki je bila ustanovljena leta 1989. Po Ivančni Gorici smo se odpravili na Zaplaz pri Čatežu. Cerkev Marijinega vnebovzetja na Čatežu je znana romarska cerkev, ki se nahaja na 543 m visokem hribu Zaplaz. Je podružnična cerkev Župnije Čatež - Zaplaz in škofijsko romarsko središče Škofije Novo mesto. Znana je tudi kot zadnje počivališče slovenskega mučenca, blaženega Lojzeta Grozdeta, katerega relikvije se nahajajo v oltarju v desni stranski kapeli. Ko nam je župnik Marcos Japelj razložil zgodovini svetišča, smo imeli Marijine litanije, po katerih smo se spustili pod hrib v gostilno Ravnikar in imeli kosilo. Ko smo se nasitili, smo se odpravili v Šentjernej oz. v vas Sela in tam smo obiskali kobilarno Hosta. Sledilo je pitje kave v Šentjerneju. Zadnji postanek se je zgodil v vinski kleti in čokoladnici Andreja Kuneja v Brestanici. Tu smo imeli degustacijo vin, čokolade in mesnih dobrot. Ta vinska družina neguje tudi vinsko in čokoladno tradicijo menihov trapistov, ki se delovali v bližnjem gradu Rajhenburg. Po degustaciji smo se opravili domov, med potjo zmolili rožni venec. Naslednje leto bo moško romanje 16. 3. 2024. Slikovni material in širši zapis iz tega romanja pa lahko najdete na župnijski spletni strani. V ponedeljek, 20. 3. 2023, je statik Tadej Markič pregledal statično jedilnico in celotno župnišče. V jedilnici bo potrebno odstraniti gnile deske ter pesek do obokov. Ko bo to narejeno, se bo za podlago na oboke nasula ekspandirana glina. Uredilo se bo talno gretje, čez to bo prišel estrih s kovinsko mrežo ter čez vse to tudi keramične ploščice. Ker gre čez to sobo tudi voda, ki je še v kovinskih ceveh, bomo tudi to zamenjali. Celotno župnišče ni statično ogroženo, ni pa proti potresno zaščiteno. Podstrešje je lepo urejeno, je pa po celotnem podstrešju položen estrih. Strop je lesen in ta beton je sedaj zaprl les, ki se kuha. Podstrešje bo potrebno pospraviti in navrtati po celotnem estrihu luknje, da se bo les zračil. Gradbena fakulteta je leta 2009 o cerkvi sv. Urha naredila statični projekt. Statik Tadej je šel to pogledat. Svetovali so, da po razpokah v prezbiteriju (nad fresko) in nad stranskimi vhodnimi vrati z mavcem naredimo take obliže (več ko dva centimetra) in se potem spremlja, kaj se z njimi dogaja. Po vez nad korom so udarjali s težkim kladivom in prav »pojejo« - to pomeni, da so v funkciji. 

MOLITVENI NAMEN: ZA BLAGOSLOV NAŠIH DRUŽIN.

5. POSTNA, TIHA NEDELJA

26. 3. 2023 - LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: + Angela Verlič; (za zdravje župnikov Antona in Daniela)

14: križev pot na Kalvariji – šolska mladina

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

radio Ognjišče: začetek misijona

PONEDELJEK

27. 3.

18: + Mojca Lazar; (+ Marta Vidmar, dar. Stane Tršan)

verouk

TOREK

28. 3.

18: +++ Anica Jerala in rodbina Tomažič; (+ Ivan Banič, dar. družina Jenko iz Žej)

verouk

SREDA

29. 3.

7: v dober namen

 

Verouk

Zoom: teološki simpozij

ČETRTEK

30. 3.

18: + Janez Barle, obl.; (+ Andrej Bonča, dar. svakinja Helena)

18.30: molitev pred Najsvetejšim

PETEK

31. 3.

18: ++ Lovro in Marjana Grajzar; (+ Štefanija Vrbek, dar. Kocjanovi)

18.30: pobožnost križ

SOBOTA

1. 4.

18: + Ivan Banič, dar. Barletovi

9: oratorijski dan o Grozdetu

9: čistijo vse skupine

6. POSTNA, CVETNA   NEDELJA

2. 4. 2023 - LETO A

7: za žive in rajne župljane

9: + Mirko Debeljak

17.15: za zdravje župnikov Antona in Daniela

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

17: križev pot in priprava na spoved