Prihajajoči dogodki
Ned, 10 Dec 2023 ob 00:00

Dogodki tega tedna

Donacije

Zbiramo donatorje za Sveta pisma za naše birmance
Preberite več...

Namenitev dela dohodnine

Davčni zavezanci lahko del dohodnine namenite župniji Smlednik.


Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

5. NEDELJA MED LETOM

 
 

Številka: 6/5. 2. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Pavel Miki, mučenec; v torek sv. Koleta (Nika), redovnica; v sredo sv. Hieronim, redovnik – Prešernov dan, d. p. d.; v četrtek sv. Apolonija (Polona), mučenka; v petek sv. Sholastika, redovnica, bl. Alojzij Stepinac, škof; v soboto sv. Benedikt, menih, sv. Lurška Mati Božjasvetovni dan bolnikov; nedelja bo 6. NEDELJA MED LETOM – sv. Evlalija, mučenka - leto A.

Razmišljate kdaj o sebi kot o soli? Pa bi morali. Jezusova primerjava s soljo ni zgolj pesniška figura, lepa misel, ampak je temeljna resnica našega poslanstva na tem svetu. Sol daje okus hrani, jo naredi užitno, jo – naj uporabim ta izraz, da bo jasno – odreši. In čeprav je jed slana, se jed ne spremeni v sol. Jed ostane nespremenjena, le pridobi na okusu. Jezusovi učenci smo sol tega sveta, mi mu dajemo okus in ga delamo »užitnega«. In zato ni potrebno, da se vsi okoli nas spreobrnejo. Le mi moramo biti nepokvarjeno »slani«.

 Župnik organizira petdevno romanje v Vatikan in Assisi. To bo od 6. 2. 2023 do 10. 2. 2023. Odhod v ponedeljek bo ob 3.30 – bo maša in potem odpeljemo. Prijavljenih je 15 ljudi, dar je 290 €. Za prvi dan si pripravite hrano, ker je prvi obrok prvi dan večerje. Ostale dneve imamo zajtrk in večerjo (te ni tudi v četrtek). Denar rabite za spominke in kosilo. Poskrbite si tudi kakšno zavarovanje. Za nujne primere (pogreb, maziljenje) se obnite na župnike v Preski, Pirničah in v Šenčurju. Čez teden bodo maševali župniki iz Preske, sam bom maševal po namenih v oklepajih). V tem tednu se veroučne počitnice. Doma poskrbite za redno molitev in za obisk nedeljskih ter prazničnih maš.

V sredo, 8. 2. 2023, je Prešernov dan, d. p. d., osrednji slovenski kulturni praznik. Zgodovinski spomin človeku pomaga, da gradi svojo identiteto. »Slovenec sem, Slovenec sem, tako je mati djala …,« pravi slovenka pesem. Na ta dan goduje tudi sv. Hieronim, se je rodil okoli leta 345 v mestu Stridon na meji z Dalmacijo, južno od črte Akvileja - Emona, morda na sedanjih slovenskih tleh (obstaja več domnev). »Kdor ne pozna Svetega pisma, ne pozna tudi, kaj je božja moč in njegova modrost: nepoznanje Svetega pisma je nepoznanje Kristusa,« je zapisal sv. Hieronim, ki ga Cerkev časti kot prevajalca in razlagalca Svetega pisma ter enega od štirih velikih zahodnih cerkvenih učiteljev. 

V četrtek, 9. 2. 2023, je po maši molitev pred tabernakljem. Goduje sv. Apolonija (Polona). Je namreč zavetnica zobozdravnikov in priprošnjica zoper zobobol.

V soboto, 11. 2. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠANJE: Moše od 21 do konca (1/2). Prosim, da se stalnim čistilkam, pridružite tudi ostali, posebno starši birmancev in prvoobhajancev – otroke in mladostnike pripeljite s seboj, da jih počasi navadite. Na ta dan goduje Lurška Mati Božja in je svetovni dan bolnikov. Pri večerni maši bomo brali poslanico ob dnevu bolnikov. Po večerni maši pa bomo delili zakrament bolniškega maziljenja bolnim, onemoglim in ostarelim. Tisti, ki ste ga letos že prejeli, pa se stanje ni poslabšalo, ni potrebno, da ga prejmete.

V nedeljo, 12. 2. 2023, je 6. nedelja med letom. Maši sta ob 7. in 9. uri. Pred obema mašama se moli rožni venec. Pred mašo ob 9. uri je molitev rožnega venca treba poživiti in povabljeni, da prej pridete v cerkev k molitvi.

Preko župnije se je naročila na Družino (4 osebe) in Ognjišče (10 oseb). Počasi bomo naredili, da boste ljudje verske časopise prejemali na domači naslov. Župnija ima naročenih nekaj več izvodov in kdor ni naročen, pa ta izvod vzame, je prav, da da dar zanj – vrže  naj ga v puščico. Kdor pa res nima, pa lahko vzame.

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija). Obiskali bomo še Herrenchiemsee (kraj pokristjanjenja Gorazda in Hotimirja), Munchen (Tehnični muzej in glavna cerkev), Passau (bavarske Benetke in vožnja z ladjico do sotočja treh rek: Donava, Inn, Ilz) in Marktl Am Inn (rojstni kraj rajnega zaslužnega papeža Benedikta XVI.). Po zadnjem pogovoru z vodičem bo romanje prišlo okoli 300 € (vse se je podražilo – hoteli, vožnja), vendar točne informacije še sledijo.

Mednarodno ekumensko gibanje Svetovni molitveni dan se je uradno začelo leta 1927 v ZDA. Ženske so se začele pred tem združevati v molitvi za misijonarje, od tega leta naprej pa je to ekumensko gibanje, ki se je razširilo po vsem svetu, tako da zdaj deluje v več kot 150 državah. Osrednji dogodek je bogoslužje na prvi petek v marcu. Pripravljajo ga ženske vsako leto v drugi državi, k bogoslužju so pa povabljeni vsi. Seveda to pomeni, da v tem letu pri bogoslužju povsod tudi molijo za to državo in ljudi v njej. Letos je na vrsti Tajvan. Če vemo, s kakšnimi težavami se spopada, bomo goreče molili zanje. Da je to gibanje res Božje delo, se vidi tudi po tem, da je Božja beseda, izžrebana za državo, ki je izbrana za pripravo bogoslužja, popolnoma primerna za ljudi v tisti državi. Letos je svetopisemski odlomek iz Pavlovega pisma Efežanom 1,15–19 in iz tega odlomka je naslov bogoslužja Slišal sem o vaši veri. V Sloveniji je bilo bogoslužje prvič izvedeno leta 1999 v kapeli sv. Ane v Rogaški Slatini, Slovenke pa so pripravljale bogoslužje za leto 2019. Letos bo izvedeno v osmih krajih po Sloveniji, med njimi prvič tudi v Smledniku v župnijski cerkvi sv. Urha v petek, 3. marca, ob 19. uri. Po maši, ki bo ob 18. uri, bo pred bogoslužjem še kratka predstavitev Tajvana.

Novoletno Evropsko taizejsko srečanje mladih od 28. 12. 2023 do 1. 1. 2024 v Ljubljani. Evropsko srečanje mladih - Katoliška mladina (katoliskamladina.si)

Svetovni dan mladih bo potekal od 1. do 6. 8. 2023 v Lizboni na Portugalskem. Na ta dogodek vabimo mlade iz naše župnije. Svetovni dan mladih - Lizbona 2023

KRONIKA: Pri adventni akciji so otroci v celoti zbrali 669,03 €. Gospodar življenja je k sebi poklical Štefaniji Vrbek (pogreb 30. 1. 2023 – hvala za vso njeno pomoč tudi v skrbi za potrebe župnije Smlednik) in Marijo Konjar (pogreb 31. 1. 2023). Gospod, daj jima večni pokoj in večna luč naj jima sveti. Amen. Malar je končal beljenje župnikovih prostorov v 1. nadstropju župnišča. V sredo, 1. 2. 2023, je mizarstvo Bilban začelo postavljati nove omare v župnikovih prostorih. V petek, 3. 2. 2023, je Luka začel montirati v teh prostorih luči in ostale električne elemente. Zakonski par je župniji za prenovo v župnišču podaril okoli 25 kvadratnih metrov dobrih ploščic. Na praznik Jezusovega darovanja v templju oz. svečnice, 2. 2. 2023, ste dobri ljudje za razsvetljavo zbrali 535,00 €. Bog vam povrni.

MOLITVENI NAMEN: ZA BOŽJO LUČ V NAŠEM ŽIVLJENJU.

5. NEDELJA MED LETOM - LETO A

5. 2. 2023

7: za žive in rajne župljane

9: + Marjan Zupančič, obl.

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec

PONEDELJEK

6. 2.

Romanje: + Barbara Grošičar, obl.

18: + Anton Mali

Romanje v Rim/Vatikan in Assisi od 6. do 10. 2.

TOREK

7. 2.

18: + Jožef Gregorc, dar. Luka Bonča; (+ Marjan Zupančič)

SREDA

8. 2.

18: +++ starši in sin Jeraj; (+ Anton Mali)

 

Prešernov dan, d. p. d.

ČETRTEK

9. 2.

18: + Alojzij Jenko, 30. dan; (+++ mož Marjan ter starši Mernik in Podviz)

18.30: molitev pred tabernakljem

PETEK

10. 2.

18: + Manca Mohar, dar. Marko Tršan z družino; (+ Marta Vidmar, dar. Marolt in Dežman)

SOBOTA

11. 2.

18: + Marija Rosulnik, obl.

Svetovni dan bolnikov

Čisti Moše 21 od konca (1/2)

6. NEDELJA MED LETOM - LETO A

12. 2. 2023

7: za žive in rajne župljane

9: ++ starši Pahtev

6.30: rožni venec

8.30: rožni venec