Prihajajoči dogodki
Ni dogodkov
Romanje k sv. Urhu v Ausburg

Od 13. do 15. oktobra 2023 bo župnijsko romanje k sv. Urhu v Ausburg (Nemčija).


Preberite več...

Donacije

Zbiramo donatorje za obnovo slik in kipov
Preberite več...

Napoved dogodkov

Napoved dogajanja v župnij v prihodnjih mesecih
Preberite več...

Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Sinoda 2021-2023

Sinoda 2021-2023

Iskalnik
 

2. NEDELJE PO BOŽIČU – NOVO LETO – MARIJA, SVETA BOŽJA MATI

 
 

Številka: 1/1. 1. 2023

Leto: XXX

GODOVI MED TEDNOM: v ponedeljek sv. Bazilij in Gregor, škofa, cerkvena učitelje, d. p. d.; v torek PRESVETO JEZUSOVO IME, sv. Genovefa, devica; v sredo sv. Angela, redovnica; v četrtek sv. Simeon, puščavnik, 3. SVETI VEČER; v petek GOSPODOVO RAZGLAŠENJE – SV. TRIJE KRALJI: Gašper, Miha. Boltežar – prvi petek; v soboto sv. Rajmund, duhovnika – prva sobota; nedelja bo NEDELJA JEZUSOVEGA KRSTA – sv. Severin, opat - leto A.

Novoletno voščilo Boga: Božja beseda, ki nam jo ponuja Cerkev na prvi dan koledarskega leta, je kot novoletno voščilo Boga človeku. Če malce stopnjujem, kot da bi na novega leta dan povsem po naključju odprl nabiralnik in ugotovil, da se je v kotu skrila kuverta. V njej je lično voščilo in zapis: Dragi prijatelj! Naj bo novo leto polno blagoslova! Kot sem nekoč rekel Mojzesu: »Tako blagoslavljajte …« (4 Mz 6,23), tudi danes tebi ponavljam: če boš blagoslavljal ljudi okoli sebe,« jih bom blagoslovil« (27). Moje največje voščilo tebi je moj Sin, Jezus Kristus, ki se je rodil, da bi »odkupil tiste, ki so bili pod postavo,« in da bi vi »prejeli posinovljenje« (Gal 4,5). Kar pa pomeni, da »nisi več suženj, temveč sin, če pa si sin, si tudi dedič po Bogu« (7). Tvoj Oče, tvoj brat, tvoj Prijatelj, tisti, ki te oživlja! Ko so to videli, so pripovedovali, kar jim je bilo rečeno o tem otroku (Lk 2,17). Takšnega voščila, voščilnice namreč ne zadržiš zase. Podeliš jo s prijatelji, znanci. Kot pastirji iz evangelija. In vsi, ki so slišali, so se začudili temu, kar so jim povedali pastirji (18). Da, začudili se bodo. Prijatelji in znanci. Nič zato. Odzivi bodo negativni, pozitivni, nevtralni. In pastirji so se vrnili ter slavili in hvalili Boga za vse, kar so slišali in videli, tako, kakor jim je bilo rečeno (20). Ključno je razpoloženje v srcu, ki ga greje ob prsih stisnjena voščilnica. Srce, ki zapoje s psalmistom: O Bog, slavijo naj te ljudstva, slavijo naj te vsa ljudstva. Bog nas blagoslavlja, naj ga častijo vsi konci zemlje (Ps 67,6.8).

VSEM VAM, DRAGI ŽUPLJANI IN ŽUPLANKE, ŽELIM BLAGOSLOVLJENO IN SREČNO NOVO LETO 2023. MOJIM ŽELJAM SE PRIDRUŽUJEJO VSI, KI NA RAZLIČNIH PODROČJIH SKRBIJO ZA RAST IN ZORENJE NAŠE ŽUPNIJE. IZ SRCA ŽUPNIK DAVID

V LETU 2023 BO ZLATOMAŠNI JUBILEJ PRAZNOVAL RAFAEL KRALJ, UPOKOJENI ŽUPNIK, SEDAJ BIVA V DUHOVNIŠKEM DOMU V LJUBLJANI. POSVEČEN JE BIL 29. 6. 1973. ŽUPNIK RAFKO JE NEKDANJI ŽUPNIK ŽUPNIJE SMLEDNIK. IZROČAM GA V MOLITEV.

 

Do nedelje, 8. 1. 2023, so veroučne počitnice. Ne pozabite na osebno in družinsko molitev ter na obisk prazničnih in nedeljskih maš.

V ponedeljek, 2. 1. 2023, je dela prost dan. Pri dopoldanski maši ob 9h bomo molili za mir. Sveta maša bo tudi zjutraj ob 7h za pokojnega papeža Benedikta XVI. (1927-2022).

V torek, 3. 1, 2023, je PRESVETO JEZUSOVO IME. Večerno sveto mašo bomo končali z litanijami Jezusovega imena, saj kdor bo klical Njegovo ime bo rešen. Prejeli bomo tudi blagoslov z Najsvetejšim.

V četrtek, 5. 1. 2023, bo po večerni maši krajše češčenje Najsvetejšega. Na ta dan je 3. sveti večer. Po domovih se bomo zbirali k molitvi in blagoslovu doma s kadilom in blagoslovljeno vodo. Pod korom ali pred zimsko kapelo so na voljo tablete iz oglja in kadilo – zraven je košara za prostovoljni dar. Na voljo so tudi koledarji 2023 z motivom jaslic, v mesecu juniju 2023 so jaslice iz Smlednika. Cena je prostovoljni dar.

V petek, 6. 1. 2023, je praznik Gospodovega razglašenja in treh modrih. Pred obema mašama bo priložnost za spoved, litanije Srca Jezusovega in prejem blagoslova z Najsvetejšim. Praznični maši sta ob 7. in 18. uri. Pri obeh mašah bo nabirka za tri kralje, otroci pa so povabljeni, da k maši prinesejo adventne nabiralnike za lačne otroke. Dopoldne obiskujem bolne onemogle in ostarele. 

V soboto, 7. 1. 2023: ČIŠČENJE IN KRAŠENJE: Smlednik od 60 do konca (2/2). Pred večerno mašo bo priložnost za spoved, litanije Matere Božje in prejem blagoslova z Najsvetejšim.

V nedeljo, 8. 1. 2023, je nedelja Jezusovega krsta. Današnji praznik nas sprašuje, kako mi skrbimo za svojo vero, ki smo jo prejeli pri sv. krstu. Zato ponovno obudimo svoje krstne obljube, da hočemo to vero v Jezusa ohraniti kot največjo vrednoto in svetinjo ter jo predati tudi novim rodovom naših otrok. Nekoč bomo vsi morali dajati odgovor, kako smo to poslanstvo izpolnjevali! K maši ob 9. uri povabljene vse družine, ki ste v letu 2022 v naši župniji in vsi, ki ste iz naše župnije, ter ste drugod krstili otroke.

V soboto, 14. 1. 2023. bo krajše župnijsko romanje Smlednik – Suhadole pri Komendi (tu je oltar iz stare župnijske cerkve iz Smlednik - maša) – Komenda (ogled jaslic, kosilo) – Vodice (ogled jaslice) – Smlednik). Bolj natančne informacije bodo v naslednjih oznanilih. Prijave že pobiramo. Dar je 32 €. Do sedaj je 8 prijavljenih.

V nedeljo, 15. januarja 2023, ob 18. uri, ste vljudno vabljeni na božični koncert MePZ Cantemus iz Kamnika, ki se bo predstavil v naši župnijski cerkvi. Mešani pevski zbor Cantemus iz Kamnika bo v letu 2023 praznoval 45. obletnico delovanja. V tem obdobju je sodeloval s številnimi priznanimi slovenskimi in tujimi dirigenti in izvedel več sto vokalno-instrumentalnih del ter nekaj scenskih uprizoritev. Člani zbora so posebej ponosni na številne dosežke. Cantemus je izdal zgoščenko Most, večkrat pa so ga posnele tudi domače in tuje radijske postaje. Od jeseni 2021 zbor vodi zborovodkinja Uršula Jašovec, profesorica, dirigentka, organistka in skladateljica, ki je izdala tudi številne otroške notne zbirke ter priredbe za zbore in instrumentalne zasedbe. Zbor Cantemus s svojim božičnim programom vsako leto nastopi na tradicionalnem božičnem koncertu pri Frančiškanih v Kamniku, 15. januarja pa ga bodo predstavili tudi v naši župnijski cerkvi. Vstop je prost.

V tednu od 6. februarja 2023 potekajo zimske počitnice. Župnik bo organiziral petdevno romanje v Vatikan in Assisi. To bo od 6. 2. 2023 do 10. 2. 2023. Spali bomo v Sloveniku in se po RImu in Vatikanu vozili s podzemno železnico. Zadnje dva dneva bomo v Assisiju. Šli bomo s kombijem, zato se čimprej prijavite. Dodatne informacije še pridejo, prijave že pobiram. Do sedaj je11 prijavljenih. Ko se bo en kombi napolnil, bomo napolnili še drugi kombi, če bo dovolj prijav. Prosim, da se prijavite čimprej, ker je potem potrebno poiskati prenočišče v Assisiju in ga rezervirati. Da bo romanje bolj doživeto, zato bo manjše število romarjev.

Pomoč lačnim v Etipoiji. V avgustu 2022 se je vojni konflikt v Etiopiji ponovno okrepil. Istočasno je to državo prizadela tudi huda suša. Zato so se humanitarne razmere zelo poslapšače. Slovenska Karitas tam pomaga in sodeluje s Caritas Etiopija. Potrebe po pomoči ostajajo tudi v letu 2023. NA milijone ljudi v Etiopiji je lačnih, Slovenska Karitas vabi k solidarnosti in sicer lahko svoj dar prispevate na: Slovenska Karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, TRR: SI56 0214 0001 5556 761, Sklic: Si00 635, Namen: LAKOTA AFRIKA. Iz srca hvala za vsak dar. Slovenska Karitas.

KRONIKA: V soboto, 24. 12. 2022, in v nedeljo, 25. 12. 2022, smo praznovali sveti večer in Božič. Dobri ljudje ste pri vseh mašah za vzdrževanje župnijske cerkve in župnišča zbrali 4.169,66 €. Bog vam povrni. Hvala vsem, ki ste pripomogli k lepoti slovesnosti: čistilkam in čistilcem, krasilki, pevskemu zboru, ministrantom in mežnarju, bralcem, pritrkovalcem, postavljalcem jaslic, vsem, ki ste spekli pecivo, skuhali kuhano vino in čaj ter ga po polnočnici postregli. Na Štefanovo, 26. 12. 2022, smo pri mašah v Smledniku in Hrašah blagoslovili vodo in sol ter molili za domovino ter zapeli državno himno. Po maši v Hrašah smo blagoslovili tudi kozolec z zemljevidom, na katerem so ledinska in domača imena, blagoslovili smo tudi konje in konjenike. Po maši so nam postregli s kuhanim vinom in čajem ter s carskim pražencem in klobasami. V petek, 30. 12. 2022, je bil praznik Svete Družine. Otroci so prišli v cerkev sv. Urha v procesiji s svečkami ter s Sveto Družino. Pred oltarjem jih je župnik David blagoslovil in začela se je praznična sveta maša. Po maši so vsi otroci dobili priboljšek.

 

ŽUPNIJSKA STATISTIKA (številke v oklepaju so podatki za lansko leto):

-          KRSTI: 15 (17) iz urejenega cerkvenega zakona 6; iz civilnega zakona 1; iz izvenzakonskih zvez 8; 4 fantki, 11 punčk; 2 krščen v drugi župniji – priprava na krst 2 – krat (ob najavi, pred krstom; boter mora biti najmanj eden, če sta dva mora biti eden moški, eden ženska

-          PRVO SVETO OBHAJILO: 18 (14); 9 fantov; 9 deklic

-          BIRMA: V letu 2022 ni bilo birme (25) – ni mladinske skupine, iz srednje šole 1 ministrant, 2 sta prenehala; bili so animatorji na letnem oratoriji, okoli 25, vendar večina izmed njih niso nedeljniki

-          CERKVENI POGREBI: 16 (21) – moških 9, žensk 7; 3 neprevideni; 6 neprevidenih (redno prejemali zakramente); 7 previdenih; najstarejša ženska 98 let, najstarejši moški 82 let; najmlajša ženska 63 let; najmlajši moški 56 let. Domači poskrbite, da v času poslavljanja vaši najbližji ne ostanejo brez Božjega okrepčila.

-          CERKVENE POROKE: 4 (0); 2 domači, 2 od drugod (ženin krščen v Smledniku; nevesta krščena v Smledniku)

-          NEDELJNIKI: štetje marca 280; štetje novembra 404 (99 moških, 217 žensk, 88 otrok)

-         OBISKI PO DOMOVIH OB PRVIH PETKIH: 6 oseb. Če duhovnik pride na dom, ne pomeni, da bo ta oseba umrla, ampak pomeni, da je tudi v bolezni in starosti Jezus moj sopotnik. Domači poskrbite, da vaši najbližji tudi v bolezni in starosti niso brez duhovne hrane.

-          BOLNIŠKO MAZILJENJE: v času mojega nastopa župnikovanja v župniji Smlednik sem mazilil 2 osebi.

-         Dragi faranke in farani župnije Smlednik. Smo na zemeljskem romanju v večnost. Vendar nismo sami, z nami je Jezus. On nas vabi, da zakramente redno in vredno prejemamo. Ne bojmo se Jezusa.

MOLITVENI NAMEN: ZA BLAGOSLOV V NOVEM LETU.

2. NEDELJA PO BOŽIČU -LETO A

1. 1. 2023

9: za žive in rajne župljane

10.30: + Andrej Medved

NOVO LETO D. P. D

MARIJA, SV. MATI BOŽJA

PONEDELJEK

2. 1.

7: + papež Benedikt XVI. (1927-2022)

9: + Marta Vidmar, dar. družina Bonča; (za zdravje)

D. P. D.

 

TOREK

3. 1.

18: na čast Sv. Duhu; (+ Ivan Banič, dar. Marija Potokar)

PRESVETO JEZUSOVO IME

SREDA

4. 1.

7: za rajne po namenu očenašev

ČETRTEK

5. 1.

18: za nove duhovne poklice

18.30: Češčenje Najsvetejšega

3. sveti večer

PETEK

6. 1.

7: + Metod Bobnar

18: + Klemen Iskra, obl.

Gospodovo razglašenje/trije modri

Dopoldne: obisk bolnikov

Prvi petek

SOBOTA

7. 1.

18: + Alojz Kosec, obl.; (+++ Brane, Franci in Angela Gašperlin)

Čisti Smlednik 60 od konca (2/2)

NEDELJA JEZUSOVEGA KRSTA - LETO A

8. 1. 2023

7: za žive in rajne župljane

9: + Adolf Zupančič, obl.