Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Prihajajoči dogodki
Čet, 29 Okt 2020 ob 00:00

Rožnovenska pobožnost

Iskalnik
 

6. VELIKONOČNA NEDELJA

 
 

 17.5.2020        LETO: XVII          ŠTEVILKA: 20

 GODOVI TEDNA: v ponedeljek sv. Janez I., papež, v torek sv. Urban I., papež, v sredo sv. Bernardin, v četrtek slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, v petek sv. Julija, mučenka, v soboto sv. Renata, nedelja bo 7.(zadnja) velikonočna, god Marije Pomočnice kristjanov (Marije Pomagaj).

 Gremo proti koncu velikonočnega časa, letos je bilo praznovanje velike noči popolnoma drugačno, kot običajno. Niste se mogli udeleževati bogoslužij v naši cerkvi, hvala Bogu, sodobna tehnologija nam je omogočila, da ste spremljali svete maše po medijih, TV in podobno. Moram pa vas opozoriti, da ni vseeno, ali sem pri sveti maši  fizično navzoč v cerkvi, ali pa samo pred televizorjem. Podobno kot spremljati nogometno tekmo po televiziji ni enako, kot če bi bili na štadionu. Seveda so še mnogi ,bolj poglobljeni vidiki, zakaj je sveta maša v cerkvi, če sem pri njej navzoč, vredna tolikega poudarka. To pa vam pišem zato, da se ne bi  med nami pojavilo mnenje, češ, »saj je vseeno, ali sem pri maši v cerkvi ali pred televizorjem«. Ni vseeno!! Takšno mišljenje je najbrž posledica »komodnosti«, ta pa se nas lahko kaj hitro »prime«.

 V tem tednu bomo praznovali Gospodov vnebohod. Jezus je šel v svojo nebeško slavo že z vstajenjem na veliko noč, vidno izvršen vnebohod pred učenci je le poseben vidik in učinek vstajenja. Ko pravimo, da je Kristus šel v nebesa, hočemo povedati, da ni več pod zakoni in postavo končnih in minljivih stvari, ni več podvržen silam narave in zgodovine, času in prostoru. Jezus je začel povsem nov, nam sedaj nedostopen način bivanja. Praznik Gospodovega vnebohoda pomeni, da je bil Kristus »s svojim vstajenjem postavljen za Gospoda, kateremu je dana vsa oblast v nebesih in na zemlji, in z močjo svojega Duha že deluje v srcih ljudi in ne prebuja v njih le hrepenenja po prihodnem veku, ampak že samim tudi oživlja, očiščuje in krepi vse tiste velikodušne težnje, s katerimi si družina ljudi prizadeva, da bi napravila svoje življenje bolj človeško in si v ta namen podvrgla zemljo« (konst. Cerkev v sedanjem svetu). Kristus ni šel v nebesa zato, da bi mi samo gledali za njim, temveč zato, da bi bil bolj z nami in da bi nas uspešneje vodil k Bogu.

 Pri nas bosta na vnebohod sveti maši ob 7. in 18. uri.

 Trije dnevi pred vnebohodom (od jutri dalje) se po starem izrazoslovju imenujejo »križev teden«.  Svete maše po podružnicah bodo ob 17. uri, in sicer: v ponedeljek v  Hrašah,, v torek v Mošah, v sredo v Valburgi, v petek v Zbiljah. Poljska maša za Smlednik bo na binkoštni ponedeljek zjutraj. Opozorilo: Če ne bo spremembe zakona o zaščiti pred virusom COVID 19, boste morali povsod v cerkvah natakniti  zaščitne maske in se držati pravila o medsebojnem razstojanju!!

 V petek se bo začela pri svetih mašah Binkoštna devetdnevnica. Svetega Duha bomo prosili še zlasti za letošnje birmance, njihove botre in starše, saj se zavedamo, da je vernost v družinah prvi predpogoj za nadaljno versko rast in prakso naših mladih.

 MOLITVENI NAMEN: »za vse umirajoče brate in sestre«

SOBOTA

16.5.

18: +Frančiška Jenkole

6. VEL. NED.

17.5.

7: za žive in umrle župljane

9: +Alojz Žavbi

prošnji dnevi

PONED.

18.5

17: Hraše poljska

18: +Darinka Babnik

TOREK

19.5.

17: Moše poljska

18: +Amalija Kraupner

SREDA

20.5.

17: Valburga poljska

18: po namenu T

VNEBOHOD

21.5.

7: po namenu

18: +Anica Škulj

PETEK

22.5.

17: Zbilje poljska

18: +Milan Kosec

SOBOTA

23.5.

18: +Manca Grajzar

7. VEL.NED.

24.5.

7: za žive in umrle župljane

9: Marjetka Zajec