Križev pot - KALVARIJA

Križev pot Smlednik

Prihajajoči dogodki
Ni dogodkov
Iskalnik
 

7. NAVADNA NEDELJA

 
 

 23.2.2020     LETO: XXVII     ŠTEVILKA: 8

 GODOVI TEDNA: v ponedeljek sv. Matija, apostol, v torek sv. Valburga, opatinja, v sredo pepelnica, začetek štiridesetdnevnega postnega časa, v četrtek sv. Gabrijel Žalostne Matere Božje, v petek sv. Ožbolt, nedelja bo prva postna, god sv. Albina.

 V sredo, 26. februarja, začenjamo postni čas, ki bo trajal štirideset dni. Sklenili ga bomo z večerno mašo velikega četrtka, ko nastopi sveto velikonočno tridnevje. Na pepelnično sredo se po cerkvah vsako leto opravlja obred pepeljenja. Duhovnik verniku na glavo simbolično posuje prgišče blagoslovljenega pepela. S tem dejanjem se navzven pokaže notranja razpoložljivost vernika za spreobrnjenje oziroma poboljšanje življenja. Pepel je znamenje minljivosti, smrti, pa tudi človekove krhkosti, saj se tudi on po smrti spremeni v prah in pepel. Vernemu človeku je pepel tudi znamenje pokore in prenovitve. Kakor ogenj snov  prenovi v pepel, tako naj bi se tudi človek s pokoro prerodil v novega človeka.

 Postni čas je spokorni čas in obdobje priprave na veliko noč. Kristjani v tem času pri bogoslužju in v zasebnem življenju več premišljujemo o pomenu Kristusovega trpljenja in njegove smrti na križu, ter o njegovi velikonočni zmagi življenja nad smrtjo. Tudi Kristus se je pred nastopom javnega delovanja štirideset dni postil v puščavi, o čemer poročajo trije evangelisti. Pomenljiv vidik posta je poglobitev osebne povezanosti z Bogom, sredstva za doseganje tega cilja pa so poleg molitve in prejemanja zakramentov sprave in evharistije tudi odpovedi določeni razvadi ali dobrini ter dobra dela. Strogi post, ko naj bi se samo enkrat v dnevu najedli do sitega, je na pepelnico in veliki petek, zdržek mesa in mesnih jedi pa vsak petek v postnem času.

Pobožnost križevega pota bomo v naši župniji imeli ob petkih (v cerkvi) in nedeljah, na Kalvariji. Mlajši si lahko sami organizirate molitev križevega pota ob petkih na Kalvariji. Ob petkih bo križev pot po sveti maši, na Kalvariji (če se bo kdo za to odločil) pa bo ob 19. uri.

RAZPORED KRIŽEVEGA POTA NA POSTNE NEDELJE NA KALVARIJI:

1.postna nedelja, 1.3.2020:  ŽUPNIJSKI PASTORALNI SVET

2.postna nedelja, 8.3.2020: BRALCI BOŽJE BESEDE

3.postna nedelja, 15.3.2020: PRVI DVE SKUPINI BIRMANCEV

4.postna nedelja, 22.2.2020: DRUGI DVE/TRI SKUPINE BIRMANCEV

5.postna nedelja, 29.4.2020: ZAKONCI, PEVCI

6.postna nedelja, 5.4.2020 (v cerkvi): KARITAS IN POGOVOR ZA DUŠO

 Naj vas še enkrat spomnimo na štiri vabila za postni čas, ki jih je pripravila Slovenska Karitas:

1.štirideset dni brez alkohola

2.zbiranje sredstev za pomoč na območju JV Evrope

3.postna kocka za otroke in družine.

Vsa gradiva imate zadaj, natisnjena, najdete pa jih lahko tudi v elektronski obliki na http:/www.karitas.si/post

 V postnem času naj bodo oltarji v cerkvi okrašeni zelo skromno!

 V torek (25. T.m.) bo ob 17. uri sv. maša tudi v Valburgi.

ČIŠČENJE: Smlednik, štev. 16 do 30.

 MOLITVENI NAMEN:  »da bi se vsi v župniji zavzeli za duhovno postno prenovo«

SOBOTA

22.2.

18: +Alojz Žavbi

7. N.N.

23.2.

7: za žive in umrle župljane

9: +Julijana in Jernej Mohorič

PONED.

24.2.

18: +Mirko Debeljak, obletna

TOREK

25.2.

17 (Valb.): po namenu

18: +starši in bratje Košir

god s. Valburge

SREDA

26.2.

18: +Franc Janhar

pepelnica

ČETRTEK

27.2.

18: +Jurij  in Ana Rozman

PETEK

28.2.

18: +starši Mali

SOBOTA

29.2.

18: +Leopoldina Kozjek, obletna

1.POST. N.

1.3.

7: za žive in umrle župljane

9: +Tatjana Globočnik in Anton Novak

14: križev pot na Kalvariji