Čet, 19 Sep 2019 ob 19:30

Koledar dogodkov help
Prejšnji mesec Prejšnji dan Naslednji dan Naslednji mesec
Dogodki v letu Dogodki v mesecu Dogodki v tednu Dogodki za danes Išči Pojdi na mesec
POVIŠANJE SVETEGA KRIŽA

V sredo bomo praznovali praznik Povišanja sv. Križa. Nekaj razlage, kako je do tega praznika prišlo: Uvedba praznika se nanaša na ostanke pravega Jezusovega križa, ki ga je, kakor trdijo poročila, našla sv. Helena, mati cesarja Konstantina. Skoraj tristo let po smrti našega Gospoda je bil njegov grob na Kalvariji zasut in križ zakopan globoko v zemljo. Ko je cesar Konstantin po zmagi nad Maksencijem dal kristjanom svobodo, je cesarjeva mati prišla v Jeruzalem, da bi tu počastila svete kraje, kjer je Odrešenik trpel in umrl. A ti kraji so bili oskrunjeni. Pogani so na Kalvariji postavili oltar  svojim malikom. Helena je dala očistiti kraj in kopati tam, kjer je moral biti Gospodov grob in križ. Razkrili so grob in našli križ, na katerem je Jezus umrl. Konstantin je nad Gospodovim grobom dal sezidati cerkev Kristusovega vstajenja (Anastasis) in cerkev sv, Križa ali Božjega groba, kakor navadno pravimo. Cerkvi so med seboj povezani z dvorom in stebriščem, posvečeni pa sta bili 13. septembra leta 335. V veličastni cerkvi Božjega groba so naslednji dan, 14. septembra, prvič relikvijo svetega Križa izpostavili v slovesno češčenje. Od tedaj naprej so vsako leto na ta dan praznovali Povišanje svetega Križa. Kmalu zatem se je praznik začel obhajati v vsej Cerkvi.  V cerkvi Božjega groba je shranjen samo del relikvij sv. Križa, takoj po najdenju so bili večji in manjši delci križa kot relikvije oddani imenitnejšim cerkvam in posameznim osebam, kakor nam spričuje sv. Ciril Jeruzalemski v svojih katehezah.

Praznik pa ima še globljo vsebino. Njegov namen je, da bi nam kristjanom približal Jezusovo naročilo« če hoče kdo iti za menoj, naj se odpove sebi in vzame vsak dan svoj križ ter hodi za menoj« (Lk 9, 23). Križ je znamenje odrešenja, vendar vsakdo dobro čuti, kako težko ga je sprejeti. Pa vendarle, samo po poti križa lahko svoje življenje posvečujemo in  s tem pomagamo Kristusu pri odreševanju sveta in človeštva. Ta dan bomo prosili za duhovno moč tega spoznanja.